İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Oyun
  3. Valve, Switch Benzeri Taşınabilir Konsol Yapıyor SteamPal
Trendlerdeki Yazı

Valve, Switch Benzeri Taşınabilir Konsol Yapıyor SteamPal

Video oyun ve donanım stüdyosu Valve, Linux aracılığıyla Steam PC platformunda çok sayıda oyunu çalıştırmak için tasarlanmış Switch benzeri taşınabilir bir PC’yi gizlice inşa ediyor adı SteamPal yıl sonuna kadar tedarik zinciri isteyerek piyasaya sürülebilir.

Konuyla ilgili birçok kaynak, donanımın bir süredir geliştirildiğini doğruladı ve bu hafta Valve, yeni donanımla ilgili kodu şirketin popüler PC oyun mağazası olan Steam’in en son sürümüne kaydırarak cihaza işaret etti. ekosistem. Salı günü, SteamDB operatörü Pavel Djundik Steam’in kodundaki  “SteamPal” adlı yeni bir cihaza işaret eden değişikliği fark etti. İsim, geçen yılın Eylül ayında görünmeye başlayan ve bir “Neptün İçin Optimize Edilmiş Oyunlar” dizesiyle gelen, daha önce keşfedilmiş bir kod terimi olan “Neptün” ün türevidir. O zamanlar meraklı kod tarayıcıları, bu keşfin bir tür denetleyiciye atıfta bulunduğunu düşünüyordu.

Teknik olarak bu doğru. Cihazın son adını onaylamadığımız için adını korkutan alıntılar eklediğimiz “SteamPal”, gamepad kontrolleri ve dokunmatik ekranı olan hepsi bir arada bir bilgisayardır. Başka bir deyişle, bir Nintendo Switch gibi görünür ve çalışır (çıkarılabilir “Joy-Con” denetleyici işlevi olmasa da).

Bu cihaz büyük olasılıkla Valve kurucu ortağı Gabe Newell’in bu ayın başlarında Yeni Zelanda’daki bir okulda panel konuşmasında ima ettiği bir duyuru konusu . Orada, dolaylı bir cevapla Valve’ın gelecekteki konsol video oyunlarına ilişkin planları hakkındaki bir soruyu atlattı: “Bu yılın sonuna kadar bunun hakkında daha iyi bir fikir edineceksin … ve beklediğin cevap bu olmayacak.” “Ah-ha! Şimdi ne dediğini anladım.” diyeceğim. “

Valve, Switch Benzeri Taşınabilir Konsol Yapıyor SteamPal
Valve, Switch Benzeri Taşınabilir Konsol Yapıyor SteamPal

Dokunma uğruna genişlik

Son yıllarda, “Switch benzeri PC” kategorisi patladı. 2020’nin başlarında Alienware, Switch benzeri ilk oyun bilgisayarını ortaya çıkardı  , ancak “konsept” cihaz henüz ticari bir ürüne dönüşmedi. Bugün benzer bir cihaz satın almak istiyorsanız, büyük ölçüde , ultra mobil PC işlemcilerini ve parçalarını Switch benzeri bir kasaya yerleştiren GPD, One-Netbook ve Aya  gibi Çinli OEM’lerin ürünlerine bakıyorsunuz .

SteamPal, çip üzerindeki bir sistem Nvidia’dan değil Intel veya AMD’den gelme olasılığı ile benzer bir rotaya gidecek. (Yukarıda adı geçen Switch benzeri bilgisayar üreticileri, ürünleri için hem AMD hem de Intel’i tercih ettiler.) Valve’ın müşterilere diğer Switch benzeri PC’ler gibi güç seviyesi, pil ömrü ve diğer özellikler seçenekleri sunmak için birden fazla SKU yayınlayıp yayınlamayacağı belli değil. geçen yıl teklif etti.

En az bir SteamPal prototip sürümü, Nintendo Switch’e kıyasla oldukça geniştir. Bu ekstra genişlik, bir dizi kontrol seçeneğini barındırır. Hayır, Valve büyük olasılıkla QWERTY klavyenin tamamını kendi sistemine yapıştırmıyor, ancak şirket standart bir oyun kumandası düğmesi ve tetikleyicisi dizisinin yanı sıra bir çift kumanda kolu ve en az bir parmak boyutunda dokunmatik yüzey (cihazın dokunmaya duyarlı ekran). SteamPal’ın dokunmatik yüzeyi, muhtemelen her Steam Kontrolcüsünde standart olarak gelen dokunmatik yüzey çiftinden daha küçüktür .

SteamPal hala prototip aşamasındadır ve SteamVR ve Steam Kontrolcüsü gibi diğer Valve girişimleri için prototip donanımda  gördüğümüz gibi özellikleri değişebilir. Başka bir deyişle, SteamPal’ın bir d-pad içereceğinden oldukça emin olsam da kesin olarak söyleyemem. Bu aynı zamanda, pil boyutu, ekran boyutu, piksel çözünürlüğü, bellek ve depolama kapasitesi gibi önemli donanım yönleriyle ilgili ayrıntılara sahip olmadığım anlamına da geliyor.

SteamPal’ın Switch benzeri özellikleri, USB Type-C portu üzerinden daha büyük monitörlere “kenetlenme” seçeneğini içerecek, ancak bu bağlantının tam olarak nasıl çalışacağı veya Valve’ın nihai bir SteamPal için herhangi bir planı olup olmadığı konusunda kesin detaylara sahip değilim. rıhtım.

Son olarak, SteamPal, muhtemelen Steam Proton aracılığıyla, tüm kataloğunu açık kaynak işletim sistemi ile uyumlu hale getirmek için Valve’ın devam eden çabasıyla uyumlu bir fikir olan Linux ile oluşturuldu . Bu hiçbir şekilde , Valve’ın Microsoft ile gittikçe artan rahat ilişkisinin  Windows’u SteamPal’a almak için bir anlaşma ile sonuçlanamayacağı anlamına gelmez, ancak Valve’ın cihaz başına Windows lisansını atlaması ve kullanıcılara SteamPal’ın yeterince açık olduğunu söylemesi şaşırtıcı olmaz. diğer PC’ler gibi özelleştirmeleri için.

Steam Machines’den tamamen farklı bir teklif

Bu cihazın ne kadara mal olacağı hakkında hiçbir fikrim yok. Valve, Steam’de yazılım satarak gelir elde etmek için satılan her SteamPal’da bir zarar alacak bir konumda olabilir, ancak yonga türbülansının ve diğer arz sıkıntısının Valve’ın Nintendo Switch’in 299 $ ‘lık herhangi bir yerine ulaşmasını engelleyip engelleyemeyeceği belli değil. MSRP.

Valve, zorlu donanım lansmanlarından payını almış olsa da (özellikle diğer OEM’lerle Steam Machine ortaklıkları ile),Valve Index, şirketin üretim sürecini önemli bir kalite kontrolüne benzeyen bir şeyle kolaylaştırdığını gördü. Ve kendi VR donanımında liderliği ele almak, diğer OEM’lerle yatmamak anlamına geliyordu; bu, muhtemelen Steam Makinelerinin bir platform olarak çalışmamasının bir nedenidir  . Ancak Steam Makineleri zaten doymuş bir pazarda masaüstü sistemleri satmaya çalıştığında, Switch benzeri PC’ler hala tamamen yeni bir sektör – ve diğer büyük Batılı üreticilerden daha erken pazara girerek Valve’ın çok iyi bir şekilde başarılı olabileceği bir sektör.

Cihazın varlığını ve gelişimini teyit edebilirim ve Newell’in konsolla ilgili bir şeyin bu yıl sonra duyurulacağına dair çok yüksek ipuçlarına işaret edebilirim, ancak Valve hala bir an önce vites değiştirebilecek (amaçlanan) bir konumda. Şirket, bu taşınabilir oyun bilgisayarı projesini herhangi bir nedenle erteleyebilir veya tamamen iptal edebilir. Half-life: Alyx’in geliştirimesiyle ilgili muazzam bir 2020 raporundan  öğrendiğimiz gibi , Valve bir şeyler yaratmayı, kuluçkaya yatırmayı  ve ardından bir şeyleri iptal etmeyi seviyor.

Bu yazımız sona erdi Diğer içeriklerimiz için BURAYI tıklayabilirsiniz Bizi instagram ve Twitter dan da takip etmeyi unutmayın

Yorum Yap

Yorum Yap