İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Blog
  3. Trump, kendisini yasakladığı için Twitter ve Facebook’a dava açtı

Trump, kendisini yasakladığı için Twitter ve Facebook’a dava açtı

Trump’ın “ifade özgürlüğü” davası muhtemelen Birinci Değişiklik ve Bölüm 230 tarafından mahkum edildi.

Eski Başkan Donald Trump bugün Twitter, Facebook, Google’ın yan kuruluşu YouTube ve CEO’larına dava açtı ve üç şirketin de “İlk Değişikliğin ifade özgürlüğü hakkını” ihlal eden “kabul edilemez sansürden” suçlu olduğunu iddia etti.

Trump’ın davaları neredeyse kesinlikle mahkumdur. Birinci Değişiklik, özel şirketlerin konuşmaya ev sahipliği yapmasını gerektirmez – Anayasa değişikliği yalnızca hükümetin konuşmayı nasıl kısıtlayabileceğine sınırlamalar getirir. Birinci Değişikliğe ek olarak, ABD yasaları, çevrimiçi platformlara, kullanıcı tarafından gönderilen içeriği nasıl denetledikleri konusunda davalara karşı dokunulmazlık sağlar. Yasa bunu 1996 tarihli İletişim Ahlakı Yasası’nın 230. Bölümü aracılığıyla yapar.

Bu iki devasa yasal engele rağmen, Trump’ın davaları, sosyal medya hesaplarının eski haline getirilmesinin yanı sıra şirketlerden ve CEO’larından, yani Twitter CEO’su Jack Dorsey, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg ve Google CEO’su Sundar Pichai’den mali zararlar talep ediyor. Trump’ın davaları, baş davacı olarak onunla toplu dava statüsü istiyor ve şirketlerinin Trump ve diğer kullanıcılara yönelik “anayasaya aykırı sansürlerinden” “kişisel olarak sorumlu” oldukları için CEO’ların zararlardan sorumlu olduğunu iddia ediyorlar.

Trump’ın davaları ABD Florida Güney Bölgesi Bölge Mahkemesi’nde açıldı. İşte Twitter , Facebook ve YouTube’a yönelik şikayetlerin bağlantıları .

Benton Geniş Bant ve Toplum Enstitüsü kıdemli danışmanı Andrew Jay Schwartzman bugün gazetecilere verdiği demeçte, “Bu şikayetlerdeki her şey saçma ve Trump’ın anlamsız davalar açma eğilimi göz önüne alındığında sürpriz olmamalı” dedi.

Trump mahkemeden 230. maddenin iptal edilmesini istedi

Bir basın toplantısında Trump, davaların ” trilyonlarca ” dolar zarara yol açabileceğini akıl almaz bir şekilde iddia etti . Bu rakam şikayet metninde görünmüyor. Trump, “Yargıçtan, sosyal medya şirketlerinin Amerikan halkına yasa dışı, utanç verici sansür uygulamasına derhal son vermesini istiyoruz” dedi.

Trump’ın davaları, Twitter, Facebook ve YouTube’un her birinin “özel bir şirketin statüsünün ötesinde bir devlet aktörünün statüsüne yükselen” bir statüye sahip olduğu, çünkü “yasama tehdidinden kaynaklanan izin verilmeyen sansürle giderek daha fazla meşgul oldukları” ve isteyerek “federal aktörlerle ortak faaliyetlere” katıldı. Şirketlerin Trump’ı ve diğer kullanıcıları yasaklamalarının “İlk Değişikliğin özgür konuşma hakları üzerinde önceden bir kısıtlama olduğunu” tespit eden emirler istedi.

Schwartzman, sosyal ağların “devlet aktörleri” olduğu argümanının mahkemede başarısız olması gerektiğini söyledi. “Platformların hükümetle konuşması, hatta yasaları ihlal eden veya ulusal güvenliği tehdit eden konuşmacıların görevden alınması konusunda işbirliği yapması, onları devletin maşası yapmaz. Hükümetin, Adalet Bakanlığı’nın ve FTC’nin cebinde olmaktan çok uzaktır. Facebook ve Google’a dava açıyorlar. Aradaki fark, bu davaların haklı olabileceğidir” dedi.

Trump’ın davaları ayrıca mahkemeden “Bölüm 230’un yüzünde anayasaya aykırı bir yetki delegasyonu olduğunu ilan etmesini” istedi. Bu, aynı zamanda, Bölüm 230’a defalarca itiraz edildiğinden ve mahkemeler tarafından onaylandığından, uzak bir ihtimal .

Mahkemede kazanması pek olası olmasa da, Trump ve GOP, davaları yeni bir bağış toplama e-postaları ve metinleri turunda zaten kullanıyor .

Trump kışkırtma nedeniyle yasaklandı

Trump edildi yasaklı gelen sosyal ağlar Başkan Yardımcısı Joe Biden Trump’ın seçim kaybını devirmek için bir çaba 6 Ocak’ta ABD Capitol saldıran taraftarlarının neden olduğu kışkırtma için. Trump’ın davaları, “anayasal ifade özgürlüğü hakkını kullandığı için” yasaklandığını iddia ediyor.

Trump’ın davaları mahkemeden Twitter, Facebook ve YouTube hesaplarını geri yüklemesini istiyor ve ayrıca “Davalıların Başkan Trump ve Varsayılan Sınıf Üyelerinin gönderileri üzerinde sansür, editoryal kontrol veya çeşitli biçimlerde önceden kısıtlama uygulamalarını yasaklamaya çalışıyor. ” Davalar, diğer birkaç sınıf üyesini isimlendiriyor ve sınıfın, Haziran 2018’den bu yana üç teknoloji platformu tarafından “sansürlenen” ABD merkezli kullanıcıları içereceğini söylüyor.

Sosyal ağların içeriği denetleme hakkı vardır

Trump, Florida’nın Kuzey Bölgesi’ndeki bir ABD yargıcının, sosyal medya şirketlerini platform standartlarını ihlal etse bile politikacıların konuşmalarına ev sahipliği yapmaya zorlayacak bir Florida eyalet yasasının uygulanmasını engellemesinden sadece bir hafta sonra dava açtı . Şu anda engellenen yasa, şirketlerin yanıltıcı içeriğe ek gönderme yeteneklerine de sınırlamalar getirecekti.

ABD Bölge Yargıcı Robert Hinkle, eyalet yasasının, çevrimiçi platformlarında kullanıcı içeriğini denetleyen teknoloji şirketlerinin İlk Değişiklik haklarını ihlal ettiğini tespit etti. Hinkle, yasa uygulanırsa, teknoloji şirketlerinin “bazen konuşmaya zorlanacağını ve bazen konuşmalarının yasaklanacağını, bunların hepsinin editoryal kararlarını ve İlk Değişikliği ihlal ettiğini” yazdı.

Florida yasasını engellemek için ihtiyati tedbir için başarılı hareketi sunan Bilgisayar ve İletişim Endüstrisi Derneği (CCIA), Trump’ın davalarını “anlamsız” olarak nitelendirdi.

CCIA Başkanı Matt Schruers bugün yaptığı açıklamada , “Dijital hizmetlerin hizmet şartlarını uygulama hakkı var. Önemsiz toplu davalar, kullanıcıların – ABD Başkanlarının bile – kabul ettikleri kurallara uymak zorunda oldukları gerçeğini değiştirmeyecek.” dedi . Üyeleri Facebook, Twitter ve Google’ı içeren CCIA, “özel işletmelerin, kullanıcılarının toplulukları için ne tür materyalin uygun olduğuna dair beklentilerini karşılama hakkını içeren çevrimiçi konuşma özgürlüğünü desteklediğini” söyledi.

Trump sağlık uzmanlarına sövdü

Basın toplantısında Trump, karakteristik olarak başıboş konuşmalarından birini yaptı. Göçmenlik, mahkeme paketleme ve tıp uzmanlarının hala ” Çin virüsü ” olarak adlandırdığı koronavirüsü ele alışından şikayet etti . Ayrıca Demokratların muhafazakarları susturması ve “solun uğursuzca dezenformasyon olarak etiketlediği şeyleri kısıtlaması” için Big Tech’e baskı yaptığını iddia etti.

Eski başkan, “Büyük Teknoloji devleri ile Hastalık Kontrol Merkezleri gibi devlet kurumları arasında giderek artan bir şekilde koordinasyon gördük” dedi. “YouTube’un politikası, sağlık yetkilileriyle çelişmeyi yasaklıyor. Sağlık yetkililerini bilirsiniz. Neyse ki sağlık yetkililerini epeyce aştım. Yapmasaydım, başımız çok daha büyük dertte olurdu.”

Trump, teknoloji şirketlerinin Bölüm 230’u kullanmalarından şikayet etti ve “Bölüm 230 kapsamında sahip oldukları sorumluluk korumasının çok minimumda değiştirildiğinden ve maksimumda kaldırıldığından emin olacağız” dedi.

Trump, Bölüm 230 hakkında, “Ülkemizde ve hatta tarihimizde başka hiçbir şirket böyle bir korumaya sahip olmadı” dedi. “Aslında bu devasa bir devlet sübvansiyonu. Bu şirketler hükümet tarafından işbirliğine tabi tutuldu, zorlandı ve silahlandırıldı. ve hükümet aktörlerinin yasadışı, anayasaya aykırı sansürün uygulayıcıları olmaları.”

Twitter, Facebook ve Google’a karşı açılan davalar, şirketleri “Bölüm 230’a yanlış bir şekilde güvenmekle” suçluyor.

“Yirmi beş (25) yıl önce, küçükleri internette müstehcen materyallerin aktarımından korumayı ve sosyal medya şirketlerinin büyümesini ve gelişmesini teşvik etmeyi amaçlayan mevzuat, Davalı Twitter’ın şu anda sansürleyen ticari bir deve dönüşmesini sağladı. (bayraklar, gölge yasaklar vb.) ve Davacı ve Varsayılan Sınıf Üyelerinin anayasal olarak korunan özgür konuşmalarını cezasız bir şekilde kısıtlar,” dedi Trump’ın Twitter’a karşı açtığı dava. Facebook ve YouTube’a karşı açtığı davalarda aynı paragraflar görülüyor.

“Başarısızlığa mahkum”

Associated Press’in bugün yazdığı gibi , “Trump’ın davaları muhtemelen başarısız olmaya mahkum,” diyor California’daki Santa Clara Üniversitesi’nde hukuk profesörü olan Eric Goldman, geçtiğimiz birkaç on yılda İnternet’i ele geçirmeye çalışan 60’tan fazla benzer, başarısız davayı inceledi. kullanıcıların hesaplarını feshetmek veya askıya almak için şirketler.”

AP hikayesi Goldman’ın daha fazla analiziyle devam etti:

Goldman, “İlk Değişiklik de dahil olmak üzere güneşin altındaki her şeyi tartıştılar ve hiçbir yere varamıyorlar” dedi. “Belki de önündeki düzinelerce davada ona ayak uyduracak bir hilesi vardır. Bundan şüpheliyim.”

Goldman, bunun yerine Trump’ın dikkat çekmek için dava açmasının muhtemel olduğunu söyledi… Goldman, “Bu her zaman üslerine kötü Silikon Vadisi teknoloji devlerine karşı onlar adına savaştıklarına dair bir mesaj göndermekle ilgiliydi” dedi.

Başkan olarak Trump başarısız yürürlükten kaldırılması Bölüm 230 Kongre çağırdı ve bir yayınlanan talimat başka şeylerin yanı sıra, Federal İletişim Komisyonu sordu, o sınır teknoloji platformların yasal korumalar içeriğin yönetilmesi için. Biden , Mayıs ayında Trump’ın yürütme emrini iptal etmişti .

Bu yazımız sona erdi Diğer içeriklerimiz için BURAYI tıklayabilirsiniz Bizi instagram ve Twitter dan da takip etmeyi unutmayın

Yorum Yap

Yorum Yap