İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Time Under Tension ve Range Of Motion Nedir ?

Time Under Tension ve Range Of Motion Nedir ?

Vücut geliştirmek söz konusu olduğu zaman belirli metotlar söz konusudur. Örneğin super set drop set veya klasik antrenman metodu örnek verilebilir. Bu metotlar kas kazandırmak için olsa da hareketi uygularken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bu detaylara dikkat edilmediğinde kas gelişimi ve kuvvet kazanımı istenildiği gibi olmaz. Bu yüzden vücut geliştirmek isteyen bireylerin bu iki hususa dikkat etmesi gerekmektedir. Peki Time Under Tension (TUT) ve Range Of Motion(ROM) nedir ? Kas gelişimine ve kuvvet artışına ne gibi etkileri vardır ? Bunlara bakalım.

Time Under Tension (TUT)

Time Under Tension, türkçesi gerilim altındaki zaman olan bu önemli detay nedir ? Öncelikle kas gelişiminin en önemli yolunun progressive overload’a sadık kalarak antrenmanlarımıza devam etmemiz olduğunu daha önce ki yazılarda belirtmiştik. Bu yazımızda da en önemli kas gelişimi aracının progressive overload olduğunun tekrar altını çizmek istiyorum. Biz burada en önemli kas gelişim aracından ziyade en önemli kas gelişimi aracını uygularken ki formumuzdan bahsedicez. Diyelim ki siz barbell bench press giriyorsunuz. İşte time under tension burada söz konusu oluyor, peki nedir bu söz konusu olduğu şey ? Zaman. Tek kelimeyle zaman; 1 tekrarı yaparken ki geçecek olan süre, her tekrar da kaslarınıza uygulanacak olan şiddetin süresidir time under tension. Bir hareketi 12 tekrar çok hızlı yaptığımızı veya 8 tekrar yavaş yaptığımızı düşünelim sizce hangisi daha etkili olabilir ? Belki çoğu kişi yavaş yapılanı daha uygun görecektir, belkide hızlı yapılanı. Aslında ikisi de kas geliştirmek için uygun, hemen hemen aynı etkiyi alacaksınızdır. Bunun sebebi 8 tekrar yavaş yaparak tükenen bir kişi, hızlı yaptığında da 12 tekrar da tükeniyorsa limitlerini zorladığı için gene gelişim görmeye devam edecektir çünkü yine tükeniş yapmış olacaktır. Burada önemli olan kasa uygulanan şiddetin yüksek olması.

Range Of Motion (ROM)

Time Under Tension ile beraber dikkat edilmesi gereken bir önemli nokta range of motiondur. Türkçesi hareket alanı olan bu konu ise tamamen yaptığınız hareketi ne kadar geniş hareket alanında yaptığınızdır. Örneğin barbell bench press yapıyorsunuz. Barı yerinden çıkarttınız ve göğsünüze indiriyorsunuz. Burada ki önemli olan husus barı göğsünüze ne kadar indirdiğinizdir. Range of motion’u güzel bir şekilde uygulayabilmek içinarı göğsünüze hafif değdirerek veya değecekmiş gibi oluncaya kadar indirmeniz gerekir. Eğerki barı tam değil yarım indiriyorsanız range of motion’unuzu yeteri kadar verimli kullanamamış olursunuz ve buda kas gelişiminizi olumsuz etkiler. Eğer ki amacınız powerlifting ise zaten yapanlar bilir belinizde boşluğu oluşturarak göğsünüzü daha önde tutarak range of motion’u kısaltarak daha yüksek ağırlıklar kaldırmayı hedeflerler. Powerlifterların amacı, vücut geliştirmeciler gibi kas kütlesi kazanmaktan ziyade daha yüksek ağırlık kaldırmak olduğu için range of motion’u kısaltmayı tercih ediyorlar. Kısacası amacınız kas kütlesi elde etmekse range of motion’u uzun tutarak daha fazla verim elde edebilirsiniz. Amacınız powerlifting ise range of motion’u kısa tutarak daha fazla ağırlıklar kaldırabilirsiniz.

TUT ROM

Kaynak : http://direncvekuvvet.com/time-under-tension-ve-range-of-motion-nedir/

Bu yazımız sona erdi Diğer içeriklerimiz için BURAYI tıklayabilirsiniz Bizi instagram ve Twitter dan da takip etmeyi unutmayın

Yorum Yap

Yorum Yap