İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İlginç konular
  3. Tarihteki ilk kadın: Lilith

Tarihteki ilk kadın: Lilith

3

İlk kadın Lilith’in öyküsü

Efsaneye göre yaratılan ilk kadın Havva değildi. Lilith uzun dalgalı güneş kızılı gür saçları, kehribar rengi gözleri, bembeyaz teni ve zarif bedeni ile, baştan çıkarıcı bir kadın.

Lilith ve Adem aynı anda topraktan yaratılır. Tanrının lutfü olarak cennet bahçesinde yaşarlar. Fakat bu mutlu bir beraberlik değildir.

Zaman içerisinde Adem egemen olma güdüsüyle Lilithi baskılamaya çalışır. Hatta cinsel hayatlarında bile Adem baskın olmayı tercih eder ve Lilithi her fırsatında baskılar.

Lilith artık bu baskılardan sıkılmaya başlar. Ona göre ikisi de denktir. İkisi de topraktan ve aynı anda yaratılmıştır. Adem ve onun arasında fark yoktur, ikiside eşittir bu sebepten Ademin baskılarını saçma bulur fakat Adem ikisinin eş olmasını kabul edememiştir.

Lilith artık buna dayanamaz, ve Ademi terk ederek cennetten çıkar. Kızılırmak civarındaki bir mağaraya yerleşir. Çevresindeki cinlerle ya da şeytanın kendisi Samuel ilişkiye girerek ve üremeye başlar.

Lilith günde yüzlerce cin çocuk doğurur. İnanışa göre kötülüklerin artmasının sebebi de budur.

Lilith ile ilgili yardımcı görsel

Cenette yalnız kalan Adem Tanrıya Lilithi geri getirmesi için yalvarır, Tanrı üç meleği görevlendirerek; Lilith’e eve dön çağırısında bulunur.

Lilith kesinlikle dönmeyeceğini sert bir şekilde söyler. Melekler cennete dönmemesi takdirinde, her gün yüz çocuğunu öldüreceklerini söyleyerek, Lilith’i tehdit ederler. Lilith yine kabul etmez. Ve tehdit yerine getirilir her gün Lilithin yüz çocuğu öldürülür.

Lilith çocuklarının acısıyla, bir yemin eder: Adem soyundan gelen bütün insan yavrularının, hamile ve doğum yapmakta olan kadınlarla bebeklerin baş düşmanı olacaktır. Erkek çocuklarının doğduktan sonra ilk sekiz gün içinde, kız çocuklarının ise ilk yirmi gün içinde canını alacaktır. Sadece yakınında üç meleğin ismi veya sureti bulunan çocuklara dokunmayacaktır.

Lilithin dönmesinden umudu kesen Tanrı, Ademin üzülmesine dayanamaz, Adem uyurken onun kaburga kemiğini alır ve Havvayı yaratır. Tanrı, bu yeni kadının, vücudunun bir parçası olduğu erkeğe karşı çıkamayacağını düşünmektedir.

Havva Lilith’e o kadar benzemektedir ki Adem uyanınca yanında bulduğu kadının başka biri olduğunu anlamaz. Onun kendisine karşı çıkmayıp boyun eğmesini ise, ‘nihayet yola geldi,’ olarak tanımlar.

Efsaneye göre ilk kadın Lilith artık kesinlikle kötülerin tarafındadır. Hatta kötülüklerin anasıdır. Bütün insanoğullarının ve kızlarının başına gelen nice felaketin sebebidir. İnsanlara yaptığı kötülükler saymakla bitmez: Beşikteki bebeklerin bugünün tıbbınca bile sebebi açıklanamayan ani ölümlerinin baş sorumlusu olduğuna inanılır.
Peki sizce Lilith yaptıklarında haksız mıdır?

Diğer makalelerimiz için TIKLAYINIZ

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir