İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Blog
  3. Struma Olayı

Struma Olayı

22DFC4B3-D1FB-4EA2-B991-EE1CCEF7DF9A
8

Struma Olayı Nedir?

STRUMA OLAYI 1

Struma Olayı, 2. Dünya Savaşı sırasında Nazilerden kaçan Yahudileri Filistin’e götürmek için Romanya’dan kalkıp yola çıkan Struma Gemisinin İstanbul açıklarında Sovyet denizaltısı ve mayınlarıyla patlatılmasıdır.

Naziler, Polonya’da uygulamaya başladıkları Yahudi karşıtı yasaların benzerlerini Romanya’da da uygulamaya başlamışlardı. 1941 yılında Romanya’da dört bin Yahudi’nin de katledilmesiyle Romanya Yahudileri Filistin’e kaçmaya karar verdi.

Türkiye’nin kara suları kullanılarak Filistin’e kaçılacaktı. Romanyalı zengin bir Yahudi grubu, topladıkları para ile Struma isimli gemiyi kiraladılar. Lakin kiraladıkları kişiler Yahudilere kiralama işinden önce transatlantik bir fotoğraf göstererek kandırmıştı. Struma gemisini gören Yahudiler aldatıldıklarını anlayınca öfkelenmişti, bu nedenle kiralama acentesi bir başka yalan söyleyerek Yahudileri sakinleştirmeye çalıştı.

“Kendilerini götürecek gemi kara suları dışında belliyordu.”

Struma, 46 metrelik bir Bulgar kömür gemisiydi. 1830 model bir motoru vardı. 1867 yılında İngiltere’de inşa edilmişti ve maksimum 100 yolcu taşıyabiliyordu. Balkan savaşlarında da kullanılmış, savaş sonrasındaysa hayvan nakliyesi için kullanılmıştı.

STRUMA OLAYI

İstanbul’a Varış

Struma, Romanya’daki bir limandan yaklaşık 800 yolcu ile kalkmıştı. Gemideki 800 kişinin 10’u gemi mürettebatına aitti.

Struma’nın motoru İstanbul’a varamadan bozulup çatladı. Yolcular yine kendi aralarında para toplayıp yakından geçen bir geminin mürettebatına motoru tamir ettirdi.

Gemi, ikinci bir arızayla 15 Aralık’ta İstanbul Boğazında, Sarayburnu civarında demir attı.

Almanya büyükelçisi gemide salgın hastalık bulunduğu konusunda İstanbul’a ihbarda bulunmuştu. Gemideki insanların karaya inmemesi için Almanya tarafından İstanbul’a baskı yapıldı.

O dönemde Filistin’e Yahudi göçünü kısıtlayan İngiltere’nin de baskısıyla ne gemiden inilmesine ne de yola devam edilmesine izin verildi.

9 hafta boyunca kıyıda demir atmış bir şekilde bekleyen gemiye Kızılay ve İstanbul’daki Yahudi toplulukları yardımda bulunuyordu.

Gemide kalan insanlarla ilgili haftalarca toplantılar, müzakereler düzenlenmesine karşın bir karara varılamayınca 23 Şubat 1942’de Türkiye Hükümeti, motoru hâlâ bozuk olan gemiyi Karadeniz’de Şile açıklarına çektirdi. Gece boyunca sürüklenerek yol alan gemi, 24 Şubat sabahı büyük bir patlamayla battı.

103’ü çocuk olmak üzere 768 kişi öldü. Sadece 20 yaşlarında bir yolcu ve ikinci kaptan hayatta kalabildi. Bir tahtaya tutunarak hayatta kalmaya çalışan iki kişi donmak üzereydi. Tüm umutları tükenen, 20 yaşında olan Diko daha fazla dayanamadı ve kendini akıntıya bırakarak yaşamına son verdi.

Gemi mürettebatından olan Stoliar iste çaresizce bekliyordu, ölmek üzereyken bir Türk kurtarma kayığıyla bulundu ve karaya çıkartıldı.

Uzun yıllar boyunca geminin neden battığı bulunamamıştı lakin 1960’lı yıllarda Sovyet arşivlerinden çıkan belgelerle, Struma’nın Sovyet denizaltısı tarafından torpil ile vurularak battığı ortaya çıktı.

Sovyet denizaltısı, Nazi Almanya’sına giden stratejik malzemelerin sevkiyatını önlemek amacıyla Karadeniz’e giren tüm tarafsız veya Nazilerle müttefik olan düşman gemilerin batırılması yönündeki gizli emiri yerine getiriyordu.

STRUMA OLAYI 2

Diğer Makalem İçin TIKLAYINIZ.

Yorum Yap

Yorum Yap