İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Blog
  3. Sosyal medya yasası kapsamında koşulları yerine getirmeyen Uygulamalara Reklam Yasağı Geldi

Sosyal medya yasası kapsamında koşulları yerine getirmeyen Uygulamalara Reklam Yasağı Geldi

Sosyal medya yasası kapsamında koşulları yerine getirmeyen Uygulamalara Reklam Yasağı Geldi

Sosyal medya yasasında zorunlu olan “Türkiye temsilcisi” koşulunu yerine getirmeyen Twitter, Periscope ve Pinterest için reklam yasağı geldi. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, bir sonraki adımın bant genişliğini daraltma olduğunu hatırlattı.

Bir dönem Türkiye’nin  gündem maddesi olan sosyal medya yasası, 1 Ekim 2020 itibarıyla resmen yürürlüğe girdi Yasaya göre Türkiye’de 1 milyon ve üzeri  kullanıcıya sahip olan sosyal medya Uygulamaları, Türkiye temsilcisi atamak zorunda. Şu ana kadar Facebook, YouTube gibi pek çok popüler platform, temsilci atama zorunluluğuna olumlu geri dönüş yaparken, bazı platformların sessizliği  devam ediyor.

Dünyanın en popüler sosyal medya uygulamarından biri olan Twitter ve ona ait canlı yayın uygulaması Periscope, bugüne kadar Türkiye temsilcisi bildirmeyen uygulamalar arasında bulunuyor. Ayrıca Pinterest de henüz bir temsilci atamış değil. Şu ana kadar temsilcileri olmadıkları için iki kez idari para cezası ile karşılaşılan Uygulamalar, bugün itibarıyla ise daha sert bir ceza almış durumdalar.

Reklam yasağı olan sosyal medya platformlarına reklam veren yerli şirketlere de ceza kesilecek

Sosyal medya yasası kapsamında koşulları yerine getirmeyen Uygulamalara Reklam Yasağı Geldi
Sosyal medya yasası kapsamında koşulları yerine getirmeyen Uygulamalara Reklam Yasağı Geldi

Resmi Gazete’nin ilan bölümünde “Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumundan:” başlığı ile yazılan Habere göre Twitter, Periscope ve Pinterest, hala bir temsilci atamadıkları için Uygulamalara reklam yasağı geldi . Dahası, şirketlerin temsilci atama zorunluluğuna karşı sessizliklerini devam ettirmeleri halinde bir sonraki aşama, bant genişliğinin daraltılması olacak.

Reklam yasağını resmi Twitter hesabından da duyuran Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı reklam yasağı ve bundan sonraki aşamalarda uygulanacak cezalarla ilgili olarak şu şekilde konuştu:

“Sosyal ağların bant genişliğinin daraltılması en son istediğimiz yol”

1 Ekim de resmen uygulanmaya başlayan yasanın 3’ncü aşaması olan “Reklam Yasağı”, Resmî Gazete’de yayımlandı. 7253 sayılı yasaya göre Türkiye’ye resmi temsilci göstermeyen yurt dışı kaynaklı sosyal medya platformları, artık ülkemizden reklam alamayacak.

Reklam yasağının uygulamasını; BTK, BDDK ve ilgili kamu kurumlarımız  kontrol edecek. Ayrıca bu uygulamalara reklam veren şirketlere de ceza kesilecek. Reklam yasağı uygulanmadan Türkiye’ye temsilci atamayı ve yükümlülükleri yerine getiren  sosyal medya şirketlerine teşekkür ediyorum

Vatandaşımızın ülkemizde sağlanan hizmetlerden mahrum kalmasını istemiyoruz. Ancak milletimizin; verilerini, gizliliğini ve haklarını korumak için ne gerekiyorsa yapmaya kararlıyız. Dijital faşizmin Türkiye’de hakim olmasına asla izin vermeyeceğiz.

Dileriz ki hala temsilcisini bildirmeyen Twitter ve Pinterest de ivedilikle gerekli adımları atarlar. Yükümlülüğe uymamakta ısrar eden sosyal ağların bant genişliğinin daraltılması en son istediğimiz yol. Taciz, istismar, iftira ve hak ihlalleri bir özgürlük değil suçtur! Hiç kimsenin bu ve benzeri suçları özgürlük kisvesi altında işlemesine asla izin etmeyeceğiz.”

Bu yazımız sona erdi Diğer içeriklerimiz için BURAYI tıklayabilirsiniz Bizi instagram ve Twitter dan da takip etmeyi unutmayın

Yorum Yap

Yorum Yap