İlginizi Çekebilir
EQzCTG9X0AYZNVR-1
  1. Ana Sayfa
  2. Efsaneler
  3. Sonsuz uykuyu dileten aşk… Selene ve Endymion efsanesi

Sonsuz uykuyu dileten aşk… Selene ve Endymion efsanesi

8

Sonsuz uykuyu dileten aşk… Selene ve Endymion

Anadolu‘nun her dağının ayrı bir efsanesi, ayrı bir aşk hikayesi var. Kiminde güneşin doğuşu bir başkadır, kimi denizin muhteşem görüntüsünün üzerinde kurduğu hakimiyetle aşkları barındırır. Doğanın uyumu ve güzelliğinden doğan hikayelerinin en güzellerinden biri, Latmos dağlarında Ay tanrıçası Selene ve çoban Endymion ‘un hikayesidir belki de..

Latmos dağlarında ay bir başka mı güzeldir de çoban Endymion aşık olmuştur; yoksa dağların güzelliği mi Endymion’a yansımış da ay tanrıçası vurulmuştur bilinmez ama, Ay’ın aşkı sonsuz uykuyu dileyecek kadar düşmüştür Endymion’un yüreğine. Düşmesine düşmüştür ama tek taraflı kalmamış, karşılığını da fazlasıyla almıştır sevgilisi ay tanrıçası Selene’den.

Selene ve Endymion heykel

Endymion yamaçlarını, mis kokulu çiçeklerle, yemyeşil çimlerin sardığı Latmos dağlarında sürülerini otlatan, yakışıklı bir çobandır. Şafak tanrıçanın geceyi aralamasıyla, koyunların beş parmak şeklinde gökyüzüne uzanan tepelerde doyurup, Bafa gölünün kenarında dinlenirken, kavalından dökülen ezgileriyle şenlendirir doğayı.

Kimi zaman duygulu kimi zaman neşeli ezgileri yankılanır, Latmos dağında.

Güneş ışıklarını soldurup, gecenin içinden sıyrılarak ay tanrıçası Selene’ye bırakırken dünyayı, Endymion’da sürüsüyle beraber geceyi geçirmek için Latmos’un yamaçlarındaki mağaraya çekilir.

Güneş tanrısı Helios ve şafak tanrıçası Eos’un kardeşi Selene, boğaların çektiği gümüş bir araba üzerinde, başında bir yarım ay, elinde meşalesiyle dünyayı dolaşan, soluk yüzlü, güzel saçlı çok güzel bir kadındır. Dünyaya olan yolculuğuna çıkmadan, denizin veya göllerin suyuna girerek yıkanır öyle yükselir göklere Selene.

Selene ve Endymion resmi

Her akşam Selene’nin Bafa gölünün ışıltılı sularından gökyüzüne doğru yükselip Latmos dağını ışıklarıyla sarmaya başlamasını izler çoban Endymion. Suların üzerinden yükselen bu güzelliğe aşık olur zamanla. Kavalı daha bir içli, daha bir aşkla ses vermeye başlar yakışıklı çobanın.

Selen de bu yakışıklı gence kalbini istemeden kaptırmıştır. Kimi zaman, ıssız dağın yamaçlarında kendi ışığının yansıdığı mağarada sere serpe yatışını, kimi zaman kavalına can verişini dinler. Geceleri uykuya daldığında sessizce sevgilisinin yanına gelip okşayıp sevmeye başlar Endymion’u.

Uzun gündüzlerin bitip, sevgilisinin kollarında olacağı geceyi özlemle bekleyerek geçirir günlerini Endymion. Güneşin yeryüzünden çekilip, şafak tanrıçanın atlarına binip gecenin perdelerini güneşe aralayacağı zamana kadar, kah sevgilisini kollarına alarak, kah onun ışıltılı kollarında uyuyarak karşılar şafağı.

Selene ve Endymion resmi 2

Selene ve çoban Endymion’un aşkı şöyle dile gelir Homeros’un dizelerinde:

Parlak ayın çevresinde sayısız yıldız
rüzgarsızken duru gökyüzü
nasıl yanarsa ışıl ışıl.
Bütün doruklar, sivri kayalar ve çayırlar
nasıl serilirse göz önüne,
gökler yırtılıp da açılır,
tekmil yıldızlar görünür
ferahlar yüreği çobanın…

Onların aşklarını kimi zaman kıskançlık, kimi zaman hoşnutlukla izler tanrılar. Her gün yenilenip tazelenen bu büyük sevgi öyle hoşuna gider ki Zeus’un, Endymion’a bir dilek hakkı sunar. ”Dile benden ne dilersen” sözüne aşık bir gencin cevabı ne olabilir? Ne güç, ne zenginlik, ne de dünya nimetlerini görerek yaşayacağı ölümsüzlük; sevgilisiyle geçirdiği anları sonsuz kılabilmek için, ölümsüz sonsuz bir uyku diler Endymion.

Yakışıklı çobanın dileği üzerine Latmos Dağlarındaki mağarada sonsuz bir uykuya yatırır Endymion’u Zeus; sevgilisi her gece gelip onu öpüp sarmalayabilsın diye.O gün bugündür; Hala Latmos dağlarında Bafa gölünün sularında yıkanan Ay tanrıça, sevgilisini okşayan bir kadının aşkıyla dokunur.

Diğer Makalem İçin TIKLAYINIZ.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir