İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Blog
  3. Misophonia Rahatsızlığı Bilim Adamları Araştırdı
Trendlerdeki Yazı

Misophonia Rahatsızlığı Bilim Adamları Araştırdı

 Misophonia rahatsızlığı olanlar, tetik sesten kaçma ihtiyacı gibi aşırı tepkilere sahip olabilirler.

Bir araştırmaya göre çiğneme veya yüksek sesle nefes alma gibi seslere aşırı tepki veren kişilerde “aşırı duyarlı” bir beyin bağlantısı olabilir. misophonia, başkalarının en üstte görebileceği yoğun fiziksel veya duygusal tepkileri tetikleyebilir. Newcastle Üniversitesi araştırmacıları, hastaların beynin işitsel korteksi ile ağız, boğaz ve yüzle ilgili motor kontrol alanları arasında artan bağlantıya sahip olduklarını keşfettiler. Baş yazar Dr. Sukhbinder Kumar, “Bulgularımız, mizofonili insanlar için işitsel ve motor beyin bölgeleri arasında anormal bir iletişim olduğunu gösteriyor – bunu aşırı duyarlılaştırılmış bir bağlantı olarak tanımlayabilirsiniz,” dedi.

 Misophonia Rahatsızlığı Bilim Adamları Araştırdı
Misophonia Rahatsızlığı Bilim Adamları Araştırdı

“Bu durum için beyinde böyle bir bağlantı ilk kez tespit edildi.” Mizofonili insanlar için tetikleyici – sesten nefret anlamına gelir – genellikle sözlü seslerdir. Tepki, hafif bir tiksinti ve endişeden paniğe ve kaçma dürtüsüne kadar her şey olabilir. İnsanların yaklaşık% 6 ila% 20’sinin etkilendiğine inanılıyor ve genellikle ilk olarak 12 yaş civarında ortaya çıkıyor – daha çok kızlarda.

Tetikleyici seslerden kaçınmaya çalışan hastaların sosyal hayatını zorlayabilir.

Dr Kumar, bu duruma sahip bazı kişilerin, sesi oluşturan eylemi taklit ederek semptomlarını azaltabileceğini ve bunun da kontrol hissini geri kazanmaya yardımcı olabileceğini söyledi.

“Bu bilgiyi kullanmak, durumu olan insanlar için yeni tedaviler geliştirmemize yardımcı olabilir,” dedi.

Çalışma Journal of Neuroscience’da yayınlandı.

Bu yazımız sona erdi Diğer içeriklerimiz için BURAYI tıklayabilirsiniz Bizi instagram ve Twitter dan da takip etmeyi unutmayın

Yorum Yap

Yorum Yap