1. Ana Sayfa
  2. Blog
  3. Microsoft, Bir Kişinin Verilerini Sohbet Botuna Dönüştürebilecek

Microsoft, Bir Kişinin Verilerini Sohbet Botuna Dönüştürebilecek

Microsoft, Bir Kişinin Verilerini Sohbet Botuna Dönüştürebilecek

Microsoft yeni aldığı patent ile, bir kişinin verilerinin kullanımıyla sohbet botu oluşturabileceğini işaret ediyor. Alınan patentteki sohbet botunun baz alınan kişi gibi yanıtlar vermesini sağlayacak.

 Son günlerde şirketlerin hakkımızda topladıkları kişisel verilerle neler yapabilecekleri konuşulurken Microsoft’un çok konuşulacak bir patenti ortaya çıktı.  ortaya çıkan patente göre Microsoft, bir kişinin kişiliğini temel alan sohbet botu geliştirme üzerinde çalışıyor.

Belgede yer alan bilgiye göre Microsoft, bu patenti 1 Aralık 2020 gününde aldı.  belgede, sohbet botunun nasıl olacağını, kişinin kişiliğini nasıl kullanacağını ve hangi verileri kullanacğını anlatıyor. Microsoft, patentinde sunduğu bu yöntemle seçili bir kişinin veya varlığın sohbet edilebilir bir botunun yapılabileceğini ifade ediyor.

Microsoft Sohbet robotu hangi verilerden yararlanıyor?

Microsoft, Bir Kişinin Verilerini Sohbet Botuna Dönüştürebilecek
Microsoft, Bir Kişinin Verilerini Sohbet Botuna Dönüştürebilecek

Microsoft’un patentinde anlattığı teknoloji, bir kişinin kişiliğini taklit edebilmek için o kişinin sosyal verisine başvuruyor. Belgede  sosyal medya paylaşımları, dijital resimler, ses kayıtları, elektronik mesajlar, yazılı mektupların ve benzer bilgilerin yer aldığı belirtiliyor.

Bu bilgilerin alınmasıyla birlikte Microsoft, Belgede gösterilen maddelere göre botu eğitmek ve o kişinin bakış açısıyla etkileşimde bulunabilmek için kullanılabilecek bir ‘kişilik endeksi‘ oluşturacak. Bu endeksle birlikte sohbet botu eğitilecek ve bot, taklit ettiği  kişiye oldukça benzer şekilde sohbet edebilecek.

Geleceğe dair bazı tartışmaların açılmasına neden olabilecek patentte şöyle de bir cümle yer alıyor: “Belirli bir kişiye ait ses tipi, o kişiye ilişkin kayıtlar ve ses verileri kullanılarak oluşturulabilir” Yani sohbet botu, baz aldığı kişinin sesini

dinleyerek dışa verdiği sesi ve yaptığı vurguları o kişiye benzer bir şekilde yapabilir.

Microsoft’un patentinde sunduğu yeni teknolojisi somut bir şekilde karşımıza çıkacak mı ya da farklı alanlarda kullanılacak mı bilemiyoruz. Patenti görmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz. 

Bu yazımız sona erdi Diğer içeriklerimiz için BURAYI tıklayabilirsiniz Bizi instagram ve Twitter dan da takip etmeyi unutmayın

Yorum Yap

Yorum Yap