İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. İklime bağlı ölümlerde artış bekleniyor

İklime bağlı ölümlerde artış bekleniyor

İklime bağlı ölümlerde artış bekleniyor Araştırmalar, soğuk algınlığına bağlı ölümlerde bir düşüş olduğunu, ancak sıcaktan ölen insan sayısının arttığını ortaya koyuyor.

The Lancet Planetary Health dergisinde bugün yayınlanan iki yeni çalışma , iklim değişikliğinin bir sonucu olarak yükselen sıcaklıkların gelecekte sıcaklığa bağlı ölümlerde ani bir artışa yol açacağını göstererek, iklime bağlı ölüm oranlarının katı gerçekliğini ortaya koyuyor.

Monash Üniversitesi’nden Yuming Guo tarafından yönetilen ilk çalışma , küresel sıcaklıkların her on yılda 0.26°C arttığı bir dönem olan 2000’den 2019’a kadar dünya genelindeki ölüm ve sıcaklık verilerine baktı.

Veriler karmaşık bir gidişatı gözler önüne seriyor: küresel sıcaklıklar yükseldikçe, 19 yıllık dönemde soğuğa bağlı ölümler %0,51 azaldı, ancak sıcaklığa bağlı ölümler %0,21 arttı. Bu, ölüm oranında genel bir net azalma anlamına gelir, ancak kritik olarak, sıcaklıklar artmaya devam ettikçe, ısıya bağlı ölümlerin de artacağı tahmin edilmektedir.

Profesör Guo, bunun küresel ısınmanın “büyük ölçüde soğuğa bağlı ölümlerdeki azalma nedeniyle sıcaklığa bağlı ölümlerin sayısını biraz azaltabileceğini” göstermesine rağmen, uzun vadede iklim değişikliğinin ölüm yükünü artırmasının beklendiğini söylüyor. ilgili ölümler artmaya devam edecekti”.
Guo, önceki çalışmaların belirli bir ülke veya bölgedeki eğilimlere odaklanma eğiliminde olduğunu, ancak sıcaklığa dayalı ölümlerin coğrafi modellerini anlamanın, konuyla ilgili küresel politika geliştirmeye yardımcı olmak için önemli olduğunu söylüyor.

“Bu, sanayi öncesi dönemden bu yana en sıcak dönem olan 2000 ile 2019 arasındaki optimal olmayan sıcaklık koşulları nedeniyle ölüm oranlarına ilişkin küresel bir genel bakış elde eden ilk çalışma” diyor.

“Önemli olan, farklı iklimlere, sosyoekonomik ve demografik koşullara ve farklı seviyelerde altyapı ve halk sağlığı hizmetlerine sahip beş kıtada 43 ülkenin temel verilerini kullandık, bu nedenle çalışma önceki çalışmaların aksine geniş ve çeşitli bir örneklem büyüklüğüne sahipti.”

Barselona Küresel Sağlık Enstitüsü (ISGlobal) tarafından yapılan ikinci çalışma , 1998’den 2012’ye kadar olan Avrupa verilerini analiz ederek, dönem boyunca kaydedilen tüm ölümlerin %7’sinden fazlasının sıcaklığa bağlanabileceği ve soğuk sıcaklıkların daha büyük bir etkisi olduğu sonucuna vardı. ölüm oranı, sıcak havalardan 10 kat daha fazladır.

Ekip, toplanan verileri kullanarak, üç farklı sera gazı emisyonu senaryosu altında yüzyılın sonuna kadar projeksiyonlar yapmak için dört iklim modelini birleştirdi. Monash Üniversitesi çalışmasına uygun olarak, sıcaklığa bağlı ölümlerin şu anda düşüşte olmasına rağmen, iklim ısınmaya devam ettikçe yeniden tırmanmaya başlayacaklarını buldu.

Çalışmanın baş yazarı ISGlobal araştırmacısı Èrica Martínez, “Modellerin tamamı sıcaklıklarda kademeli bir artış ve sonuç olarak soğuğa bağlı ölümlerde bir azalma ve ısıya bağlı ölümlerde bir artış gösteriyor” diyor.

“Senaryolar arasındaki fark, ısıya bağlı ölümlerin artma oranında yatmaktadır. Veriler, sıcaklığa bağlı ölümlerin toplam sayısının önümüzdeki yıllarda sabitleneceğini ve hatta azalacağını, ancak bunu, iklim koşullarına bağlı olarak yüzyılın ortaları ile sonu arasında bir zamanda meydana gelebilecek çok keskin bir artışın izleyeceğini gösteriyor. sera gazı emisyonları.”

Yazarlar, sorunun gelecekteki ölçeğini yönetmek ve bir ölüm patlamasını önlemek için hızlı küresel azaltmaların gerekli olduğu konusunda uyarıyorlar.

ISGlobal çalışmasının ortak yazarı araştırmacı Joan Ballester, “Bulgularımız, yalnızca belirli ülkelerde veya bölgelerde uygulanmaları halinde etkili olmayacakları için küresel azaltma önlemlerinin benimsenmesinin aciliyetinin altını çiziyor” diyor. “Ayrıca, modellerimizde bulunmayan belirleyici faktörlerden biri de yeni senaryolara uyum sağlama kapasitemizdir ve bu da zaten sıcaklıklara karşı kırılganlığımızı azaltmaya yardımcı oluyor.”

Bu yazımız sona erdi Diğer içeriklerimiz için BURAYI tıklayabilirsiniz Bizi instagram ve Twitter dan da takip etmeyi unutmayın

Yorum Yap

Yorum Yap