HİSTRİONİK KİŞİLİK BOZUKLUĞU

histriyonik-kisilik-bozuklugu-e1493724054722

Histrionik kişilik bozukluğu aşırı duygusallık ve dikkat çekme isteğidir.

Histrionik kişilik bozukluğu: aşırı duygusallık ve aşırı derecede dikkat çekme isteği ile kendisini gösteren bir kişilik bozukluğudur. Frapan giyim, baştan çıkarıcı jestler, sözler sıkça başvurdukları şeylerdir. Derinlemesine bir duygusal ilişki kuramazlar. Yüzeysel kalırlar. Yani yaptıkları davranışların diğerlerindeki etkisini pek hesaba katmazlar.

Başkalarını etkilemek ana hedeftir. İçerik önemli değildir. Başkalarını etkilemeye yönelik ve içerikten yoksun bir konuşma biçimleri vardır. Gösteriş yapar, yapmacık davranır ve duygularını aşırı bir abartı ile gösterirler. Kısacası teatral davranışlar sergilerler.

Bu kişilik bozukluğuna sahip insanlar, başkalarının ilgisini çekebildikleri sürece heyecanlı, neşeli, cilveli veya çapkındır.Bunun tam tersi durumda ise ortamdan kendilerini tamamen soyutlarlar ve çevresindeki insanlardan, “Ne oldu, nasılsın?” gibi sorularla ilgi görmeyi hedeflerler.

Dünyanın merkezi olmak istemektedirler. Bu ise ne yazık ki mümkün olamamakta ve histrionik kişi ömür boyu mutsuzluğa mahkum yaşamaktadır! Biyolojik parametreleri az bilindiğinden doğru-dürüst bir tedavi de yapılamamaktadır. Geriye uzun ve meşakkatli bir terapi tekniği olarak psikanaliz kalmaktadır… Genelde yetişkinlik döneminde ortaya çıkan ve daha çok kadınlarda görülen bu kişilik bozukluğuna sahip insanlar, sürekli bir onay arayışı içindedirler.

Histrionik kişilik bozukluğuna sahip olan bireylerin düşünce ve duyguları sürekli olarak değişir; başlarına gelen her olayı dramatize ederek büyütürler ve buna bağlı olarak da abartılı tepkiler gösterirler.

Yeni tanıştıkları insanlarla, sarılmak, öpmek gibi hareketler ile samimiyet kurabilir; hatta sırlarını da anlatabilirler. İlişkilerde daima yakın olma taraftarı olurlar; bu sebeple de karşılarına çıkan her insandan etkilenebilirler.

Tüm bu davranışların temelinde, aslında çekici bir insan olmadıkları, mutlu hissedebilmek için diğer insanların beğenisine ihtiyaç duydukları ve hayran olunmaya haklarının olduğu düşüncesi vardır.

Bu kişilik bozukluğuna sahip insanlar, sürekli olarak dış dünya ile ilgilendiklerinden dolayı iç dünyaları da fazla olgunlaşmamıştır

Histrionik Kişisel Bozukluğunun Nedeni?

Bu kişilik bozukluğunun nedeni tam olarak bilinmemektedir ancak hastalığın temelinde, anne-babaların çocuklarına karşı uyguladıkları davranışlarla ilgili olduğunu düşünür. Histrionik kişilik bozukluğunun tedavi psikoterapidir. Psikanalitik yöntemler veya Bilişsel Davranışçı terapi de oldukça fayda göstermektedir.

Diğer makalelerim için TIKLAYINIZ

Yazı dolaşımı

Exit mobile version