1. Ana Sayfa
  2. Oyun
  3. ‘GTA V’ gerçek zamanlı olarak oluşturulmuş bir AI sürümünde araç kullanın

‘GTA V’ gerçek zamanlı olarak oluşturulmuş bir AI sürümünde araç kullanın

GAN Theft Auto, NVIDIA’nın GameGAN sinir ağına dayanmaktadır. Geçen ay, bir grup araştırmacının GTA V sunumunu neredeyse fotogerçekçi görünen bir şeye dönüştürebilecek bir makine öğrenimi sistemi oluşturduğunu görmüş olabilirsiniz . Aynı zamanda, başka bir AI meraklısı grubunun Rockstar’ın açık dünya unvanını içeren daha etkileyici bir şey üzerinde çalıştığı ortaya çıktı. Cuma günü, YouTuber Harrison Kinsley , GTA V oyun dünyasının tek başına oynanabilir bir bölümünü oluşturabilen bir sinir ağı olan GAN Theft Auto’yu gösteren bir video paylaştı .

Kinsley ve ortak çalışan Daniel Kukieła, geçen yıl Pac-Man’i oyun boyunca başka bir AI oyunu izleyerek yeniden yaratan GameGAN ile GAN Theft Auto’yu yaptı . GameGAN, adından da anlaşılacağı gibi, üretken bir düşmanlık ağıdır. Her GAN, birbiriyle yarışan iki sinir ağından oluşur: bir üretici ve bir ayrımcı. Oluşturucu, örnek bir veri kümesi üzerinde eğitilir ve ardından gördüklerine dayalı olarak içerik üretmesi söylenir. Bu arada ayrımcı, kaynak materyale daha yakın olan çıktı içeriğine “koçluk” sürecinde üreticinin çıktısını orijinal veri seti ile karşılaştıracaktır.

Kinsley videoda, “Burada gördüğünüz her piksel, ben oynarken bir sinir ağından üretiliyor” diyor. “Sinir ağı oyunun tamamıdır. Burada bizim tarafımızdan veya [RAGE] motoru tarafından yazılmış hiçbir kural yok.”

GAN eğitimi çok GPU yoğun bir iştir. NVIDIA , projeyi gerçeğe dönüştürmek için Kinsley’e bir DGX Station A100 bilgisayarı ödünç verdi . Sistem, şirketin A100 GPU’larından dördü ve 64 çekirdekli bir AMD sunucu CPU’su ile birlikte geliyor. Kinsley ve Kukieła, tüm bu bilgi işlem gücünü aynı anda 12 kural tabanlı yapay zekayı çalıştırmak için kullandı. Bu programlar, sinir ağının kendi oyun dünyasını oluşturmaya başlamak için ihtiyaç duyduğu verileri toplayarak aynı otoyolu sürecekti. İkisi ayrıca sinir ağının çıktısını temizlemek için süper örnekleme AI geliştirdi, böylece çok pikselli görünmüyordu.

Videodan da görebileceğiniz gibi, ağ oyundan şaşırtıcı sayıda sistemi modelliyor. Araba hareket ettikçe altındaki gölge ve arka camdaki güneşin yansıması da hareket eder. Uzaktaki dağlar bile yakınlaşıyor. Bu, Kinsley’nin, Kukieła ile birlikte yapay zekayı ilk kez eğitmeye başladığında yapay zekanın yapmasını beklediği bir şey değildi.

Oyunda rüya gibi bir kalite de var ve bu kısmen sinir ağının GTA V’nin her yönünü mükemmel bir şekilde kopyalamadığı gerçeği sayesinde . Birincisi, çarpışmalar sorun çıkarır. Kinsley, yaklaşmakta olan bir polis kruvazörünün tam arabasıyla çarpmak üzereyken ikiye ayrıldığını gördüğünü söylüyor.

Kendiniz için GAN Theft Auto denemek istiyorsanız, Kinsley ve Kukieła projeyi yükledik GitHub’dan . Çoğu bilgisayarın demoyu çalıştırabilmesi gerektiğini söylüyorlar.

Bu yazımız sona erdi Diğer içeriklerimiz için BURAYI tıklayabilirsiniz Bizi instagram ve Twitter dan da takip etmeyi unutmayın

Yorum Yap

Yorum Yap