1. Ana Sayfa
  2. Blog
  3. Google, artırılmış gerçeklik “Ölçü” uygulamasını Kaldırdı

Google, artırılmış gerçeklik “Ölçü” uygulamasını Kaldırdı

Google, artırılmış gerçeklik “Ölçü” uygulamasını Kaldırdı

Uygulama, akıllı telefonunuzla bir şeyleri ölçmenize izin verir. ARCore
Başka bir gün, başka bir Kapatılan Google ürünü. Bu kez artırılmış gerçeklik uygulaması “Ölçü” meraya çıkarılıyor.

Android Police tarafından ilk kez fark edildiği üzere, Android uygulaması artık Play Store aramasıyla kullanılamıyor ve listeye doğrudan bir bağlantı , açıklamada yeni bir mesaj gösteriyor: “Bu uygulama artık desteklenmiyor ve güncellenmeyecek. daha önce yüklenen bu uygulama, uyumlu cihazlarda kullanmaya devam edebilir.”

Ölçü oldukça düzgündü. Uygulama, artırılmış gerçekliğin büyüsü ile gerçek hayattaki nesneleri ölçmek için bir akıllı telefon kullandı. AR, sanal öğeleri bir kamera beslemesine doğru bir şekilde yerleştirmek için gerçek hayattaki nesneleri izler ve izleme yeterince iyiyse, bir uygulama bu verileri oldukça iyi bir mesafe tahmini haline getirebilir. Ölçüm, ayrıntılı marangozluk işleri gibi uygulamalar için hiçbir zaman yeterince iyi olmadı – kısa ölçümlerin yarım inç kadar doğru olduğunu ve daha uzun ölçümlerin birkaç inç eksik olabileceğini gördük – ancak en iyi ölçüm bandı, yanınızda olandır. Ayrıca, telefon direği gibi büyük bir şeyi ölçmek istediğinizde uygulama harika çalıştı, bu da bir mezura ile oldukça zor olurdu.
Measure uygulaması başka bir ölü Google ürününde hayata başladı: Özel sensörlerle bir akıllı telefon yükleyen ve 2014’te geliştirme cihazlarında erken taşınabilir artırılmış gerçeklik sağlayan Project Tango ve 2016’da ticari bir cihaz olan Lenovo Phab 2 Pro . 2018’de Measure tüm ekstra sensörler olmadan normal Android telefonlara geldi ; Google‘ın ARCore artırılmış gerçeklik araç seti, tüm izlemeyi kamera donanımı aracılığıyla yaptı. Ölçüm o kadar iyi bir fikirdi ki Apple 2018’de iPhone’lar için benzer bir uygulama yayınladı .
Measure’ın ölümü, ona güç veren temel çerçeve (ARCore) hala etrafta olduğu sürece büyük bir anlaşma değil. ARCore, artırılmış gerçeklik izleme, algılama ve ölçüm işlemlerini gerçekleştirir ve Measure uygulaması tüm bu bilgileri kullanıcı dostu bir arayüzde sunar. Play Store’da birçok alternatif ARCore ölçüm uygulaması vardır ve hepsi aynı araç setini kullandığından, izleme ve doğruluklarının tümü oldukça benzer olmalıdır; çoğunlukla yalnızca beğendiğiniz kullanıcı arayüzünü seçersiniz. Bazı uygulamalar düz cetveller tarzındayken, diğerleri kat planları yapmaya odaklanmıştır .

Google uygulamayı çekmeden önce bile Measure, üçüncü taraf alternatifleriyle karşılaştırıldığında harika bir seçenek değildi. Uygulama, Play Store’da 2,9 yıldıza düştü ve birçok kullanıcı hata ve donmalardan bahsetti. Uygulamanın güncel tutulduğu söylenemez. Yukarıda bağlantılı iki üçüncü taraf uygulaması, 4,5 yıldız civarında geziniyor.

Google , Google Haritalar , Google Arama ve Google Lens gibi ürünlerde ARCore’u kullanmaya devam ediyor . Ayrıca, Google I/O 2021’de ARCore birkaç yeni güncelleme ve API aldı, bu nedenle temel çerçeve burada kalacak gibi görünüyor.

Bu yazımız sona erdi Diğer içeriklerimiz için BURAYI tıklayabilirsiniz Bizi instagram ve Twitter dan da takip etmeyi unutmayın

Yorum Yap

Yorum Yap