İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Blog
  3. Fizikçiler Işığı Hızlandırarak Işık Hızını Kırdılar

Fizikçiler Işığı Hızlandırarak Işık Hızını Kırdılar

Vakumun pürüzsüz sularında yelken açan bir ışık foton, saniyede yaklaşık 300 bin kilometre (186 bin mil) hızla hareket eder. Bu, bir bilgi fısıltısının Evren’in herhangi bir yerine ne kadar hızlı seyahat edebileceği konusunda kesin bir sınır belirler.Işık Hızını kırdılar

Bu yasanın hiç çiğnenme olasılığı olmasa da, ışığın aynı kurallara göre oynanmayan özellikleri vardır. Onları manipüle etmek yıldızlara seyahat etme yeteneğimizi hızlandırmayacak, ama yepyeni bir lazer teknolojisi sınıfına giden yolu temizlememize yardımcı olabilirler.

Fizikçiler bir süredir ışık darbelerinin hız sınırıyla sert ve hızlı oynuyorlar, onları hızlandırıyorlar ve hatta soğuk atom gazları, kırılma kristalleri ve optik fiberler gibi çeşitli malzemeler kullanarak sanal bir stand-still’e yavaşlatıyorlar.
Bu kez, Kaliforniya’daki Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı’ndan ve New York’taki Rochester Üniversitesi’nden araştırmacılar, plazma içindeki ışık dalgalarının hızını ışığın normal vakum hızının yaklaşık onda birinden yüzde 30’undan daha hızlı olan herhangi bir yere ince ayar yaparak, yüklü parçacıklardan oluşan sıcak sürüler içinde başardılar.

Bu, göründüğünden hem daha etkileyici hem de daha az etkileyici.

Bizi Proxima Centauri’ye uçuracağını ve çaya yetişeceğini umanların kalbini kırmak için bu süperlüminal seyahat fizik kuralları dahilindedir. pardon.

Bir fotonun hızı, elektromanyetizma olarak adlandırılan elektriksel ve manyetik alanların örgüsüsü tarafından yerine kilitlenir. Bunu aşmak yok, ama dar frekanslardaki fotonların darbeleri de normal dalgalar yaratacak şekilde itiş kakış yapıyor.
Tüm ışık dalgaları gruplarının ritmik yükselişi ve düşüşü, grup hızı olarak tanımlanan bir hızda bir şeyde hareket eder ve çevresinin elektromanyetik koşullarına bağlı olarak yavaşlamak veya hızlandırmak için ayarlanabilen bu ‘dalga dalgası’dır

Fizikçiler Işığı Hızlandırarak Işık Hızını Kırdılar
Fizikçiler Işığı Hızlandırarak Işık Hızını Kırdılar

Araştırmacılar, elektronları bir lazerle hidrojen ve helyum iyonları akışından uzaklaştırarak, ikinci bir ışık kaynağı tarafından gönderilen ışık darbelerinin grup hızını değiştirebildiler, frenleri koydular veya gazın oranını ayarlayarak ve darbenin özelliklerini şekil değiştirmeye zorlayarak onları düzene soktular. Işık Hızını Kırdılar

Genel etki plazma alanlarından gelen kırılma ve onları soymak için kullanılan birincil lazerden polarize ışıktan kaynaklandı. Bireysel ışık dalgaları, kolektif dansları hızlanmış gibi görünse bile, her zamanki hızlarında yakınlaştı.

Teorik bir duruştan, deney plazmaların fiziğinin ete kemiğe bürünmesine ve mevcut modellerin doğruluğuna yeni kısıtlamalar koymasına yardımcı olur. Işık Hızını Kırdılar

Pratik olarak konuşursak, bu, gerçekliğe dönüşmelerini engelleyen engellerin etrafından nasıl geçilerek geçilerek nasıl geçilece dair ipuçları için kanatlarda bekleyen ileri teknolojiler için iyi bir haberdir.

Lazerler burada büyük kazananlar olurdu, özellikle de delicesine güçlü çeşitlilik. Eski okul lazerleri, enerji arttıkça hasar görme eğiliminde olan katı hal optik malzemelere dayanır. Işık özelliklerini yükseltmek veya değiştirmek için plazma akışlarını kullanmak bu sorunu aşaya varalı, ancak bundan en iyi şekilde elde etmek için elektromanyetik özelliklerini modellememiz gerekir.
Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı’nın plazmaların optik doğasını anlamaya istekli olması, dünyanın en etkileyici lazer teknolojilerinden bazılarına ev sahipliği yapması tesadüf değildir.

Daha güçlü lazerler, parçacık hızlandırıcıları artırmaktan temiz füzyon teknolojisini geliştirmeye kadar bir sürü uygulama için ihtiyacımız olan şeydir.

Uzayda daha hızlı ilerlememize yardımcı olmayabilir, ama bizi hepimizin hayal ettiği geleceğe doğru hızlandıracak olan bu keşifler.

Bu yazımız sona erdi Diğer içeriklerimiz için BURAYI tıklayabilirsiniz Bizi instagram ve Twitter dan da takip etmeyi unutmayın

Yorum Yap

Yorum Yap