1. Ana Sayfa
 2. İlginç konular
 3. Dharma Nedir?

Dharma Nedir?

6

Dharma, Sanskrit dilinde “dhar” veya “dhri” sözcüğünden türetilmiş olup, Doğu dinleri ve mistisizminde 10’dan fazla farklı anlamda kullanılmaktadır.

Anlamlarından Bazıları ise;

 • Evrenin düzenini ve ruhsal gelişimi sağlayan kozmik doğa yasaları. Bu yasalardan ikisi karma  ve samsara yasası olarak bilinir.
 • Ulu düzen,hakiki doğa
 • Hakikat
 • Doğruluk,erdem,ahlak,bilgelik
 • Öğreti,yüksek hakikatlere götüren yol

Dharma çarkı (kurallar çarkı), Budizm’de Buda öğretilerinin sembolü niteliğindedir. Dharma Çarkı sekiz çubuğuyla Buda kurallarını temsil eder. Diğer bir deyişle, Budizm’de özgürlüğün sembolüdür.

Dharma Tekerleği

1947 yılında, Hindistan bayrağında Bhimrao Ramji Ambedkar’ın da katkısıyla 24 çubuklu bir Dharma Çarkı amblemi yer almıştır. Bu sembolik şekil, M.Ö. 3. yy.da Maurya Kralı Ashoka tarafından Budizm kurallarının egemenliğini temsil ettiği düşüncesiyle farklı alanlarda kullanılmıştır.

Dharma Tekerleği Prachin Buri National Museum

22 Mayıs 1972 yılında Sri Lanka’nın Cumhuriyet rejimini kabul etmesinden sonra, Dharma Çarkı ülkenin resmi amblemi olarak kabul edilmiştir. Ayrıca bu amblem, Tibet’te mühür olarak da kullanılmıştır.

Ruhsal Anlamda Dharma

 • Dharmachakra ile ilişkili tek bir anlam yoktur, birçok yönden yorumlanabilir. Dharma çarkı üç farklı bölümden oluşur: Hub, Spokes ve Jant.
 • Buddha’nın öğretileri Dharma olarak bilinir. Tekerleğin daire şekli, Buda’nın öğretisi olan Dharma’nın kusursuzluğunu sembolize eder.
 • Tekerleğin kenarı meditasyon ve konsantre olma yeteneğini temsil eder, bu da tüm öğretileri bir arada tutmaya yardımcı olur.
 • Hub olan daha küçük daire disiplini sembolize eder. Hub üzerindeki üç renkli girdap Buda (sarı), Dharma (mavi) ve Üç Hazine olarak da adlandırılan Sangha (kırmızı) anlamına gelir .
 • Sonuncu ama en az değil, konuşmacılar sayılarına göre farklı şeyleri temsil eder.
 • Bir tekerleğin dört konuşması varsa, acı çekmenin gerçeği (Dukkha), Acının nedeninin gerçeği (samudaya), Acının sonunun gerçeği (nirhodha) ve Gerçek bizi acı çekmekten kurtaran yolun (magga)
 • Tekerleğin sekiz konuşmacı olduğu söylenirse, Sekiz Katlı Yol anlamına gelir Bu tekerlek genellikle Budizmi temsil eder. Sekiz Katlı Yol, Doğru Görüş, Doğru Niyet, Doğru Konuşma, Doğru Eylem, Doğru Geçim, Doğru Çaba, Doğru Farkındalık ve Doğru Konsantrasyonu içerir.
 • On jant teli on yönü temsil ederken, on iki tekerlek teli, On İki Bağımlı Bağımlı Menşe Bağlantısı anlamına gelir Tekerlek yirmi dört konuşmacıya sahipse, sadece On İki Bağımlı Köken Bağlantısı değil, aynı zamanda bu bağlantıların ve Samsara’dan özgürlüğün tersini de gösterirler Yirmi dört kollu Dharma çarkı Ashoka Chakra olarak da bilinir.
 • Dharmachakra temelde Buda’nın öğretilerini ima eder. Sadece doğum ve yeniden doğuş sürecini açıklar. Bireyin yaşaması gereken tüm problemler için Buddha, tüm acıları sona erdirmek için meditasyon yoluyla bir çözüm sunar.
Antik Dharma Çarkı

Dharma Çarkının Budizm’de Önemi

Buda ilk vaazını Hindistan’ın Uttar Pradesh şehrinde bir geyik parkı olan Sarnath’ta verdi. İlk vaazı aydınlandıktan sonra teslim edildi. İlk vaazını verdiği park, birçok geyik için alçak gönüllü bir meskendi ve öğretilerini duymak için Buda’nın etrafında toplandılar. Dharmachakra’nın her iki tarafında geyiklerin bulunmasının nedeni de budur. Buddha bize sadece insanları değil hayvanları da korumamız ve kurtarmamız gerektiğini öğretti.

Buddha'nın eli

Buda Dört Soylu Doğruyu öğretti ve her gerçek ‘Tekerleğin Dönüşleri’ olarak bilinen üç özelliği kapsar.Tekerlek, bir insanın yeniden doğuş sürecini temsil eder. Mahayana Budizminde Buda’nın Dharma çarkını üç kez çevirdiği belirtiliyor.

İlk vaazı, Dört Asil Gerçek hakkında konuştuğu ilk çarkı çevirdi. İkinci dönüş, boşluk ve merhamet ideolojisini tanıttığı zamandı. Üçüncü dönüş Buda-doğa felsefesinin açığa çıkmasıydı.

Dharma Çarkının Hinduizm’deki Önemi

Lord Vishnu

Hinduizm’deki Dharma düzeni tasvir eder, dini rutini ve ardından bir adananı ifade eder. Kutsal metinlerde, tüm bireylerin izlediği yasa anlamına gelir.

Dharma kelimesi sanskrit kökü “dhr” dan türetilmiştir;Dharmachakra’daki tekerlek de koruma, yaratma ve egemenliği simgeliyor.Çakra veya tekerlek, Vedik koruma tanrısı olarak bilinen Lord Vishnu ile güçlü bir şekilde ilişkilidir.

Bir önceki yazımı okumak için tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir