İlginizi Çekebilir
hilafet-mi-geliyor-kapak
  1. Ana Sayfa
  2. İlginç konular
  3. Çakra

Çakra

5

Çakra,  tekerlek ya da dönüş anlamına gelir.Hindu geleneklerine ve bazı inanç sistemlerine göre insanda bulunan enerji merkezlerinin girdap şeklinde dönen enerji alanlarından oluştuğuna inanıldığı için onlara bu isim verilmiştir.

Çakra, Hint Felsefesi ve bazı ilgili Asya kültürlerinde, insan vücudunda bulunan metafiziksel ve/veya biyofiziksel enerjinin bağlantı noktası olarak düşünülmüştür. Yoganın üstatları, insanın, görünen fiziksel varlığı ötesinde, daha duyarlı ve daha etkin bir bünyeye sahip olduğunu ileri sürerler. Bizler, bunu ancak bazı özel durumlarda, duygularımız aracılığıyla sezebiliriz.

Aslında bedenimizde birçok önemli çakra olduğu düşünülmektedir: örneğin, avuçlar içinde,tabanlarda, diz kapaklarında, dirseklerde bulunan çakralar diğerlerine göre daha önemlidirler. Ama ana çakra merkezleri vücudumuzda omurga boyunca sıralanmaktadır.

Hint felsefesine göre, insanın kafasının tepesinde pozitif bir akım varken omurga kemiğinin alt boğumunda, kuyruk sokumunda, negatif bir akım bulunur. Bu iki “kutup”arasında dolaşan elektrik gücü “YAŞAM”dır.

Sırası ile Ana Çakralar

Çakralar ve Sembolleri

1. Muladhara (Kök Çakrası): Kuyruksokumunda, üreme organları ve makat arasında bulunur (mul: kök; adhara:yer, mekân).
Etkilenen organlar: Cinsel Organlar, kan, kemik, hücreler vb.

Etkilenen salgı bezi: Böbrek üstü bezleri (adrenalin)

Renk: Kırmızı, dört taç yapraklı çakra


2. Swadhistana : Göbeğin alt kısmındadır (swa: kendi; adhisthana: mekân)
Etkilenen organlar: Karaciğer, dalak, bağırsaklar, böbrekler, mesane, kan vb.

Etkilenen salgı bezi: Cinsel salgı bezleri

Renk: Turuncu, altı taç yapraklı çakra.


3. Manipura (Göbek Çakrası): Göbeğin iki parmak üstündedir (mani: mücevher; pura: şehir).
Etkilenen organlar:Dalak, karaciğer, safra kesesi, sinir sistemi, Pankreas

Etkilenen salgı bezi: Pankreas

Renk: Sarı, on taç yapraklı çakra


4. Anahata (Kalp Çakrası): Gövdenin ortasında, kalp dolaylarındadır (an: hayır; ahat: vuruş).
Etkilenen organlar: Kalp, ciğerler, kan dolaşımı.

Etkilenen salgı bezi: Timüs bezi

Renk: Yeşil, on iki yapraklı çakra


5. Vishouddha (Boğaz Çakrası): boğazın ortasındadır (vi: ötede; shouddha: arındırılmış).
Etkilenen organlar: Ense, boğaz vb.

Etkilenen salgı bezi: Troid ve paratroid bezleri

Renk: Mavi, on altı taç yapraklı çakra


6. Ajna (Alın Çakrası): Alnın gerisinde, iki kaşın ortasında, burun kökündedir (ajna: kumanda eden).
Etkilenen organlar: Gözler, beyin

Etkilenen salgı bezi: Hipofiz bezi

Renk: İndigo (civit rengi); iki taç yapraklı çakra.


7. Sahasrara (Taç Çakrası): Kafatasının en üst noktasındadır (sahasra: bin; ra: taçyaprak).
Etkilenen organlar: Beyin, sinir sistemi

Etkilenen salgı bezi: Epifiz bezi

Renk: Mor; bin taç yapraklı çakra.

Tarihte Çakra

Hindistanda bulunan 18. yüzyıldan kalan bir eser

Hindistan Rajasthan eyaletinde bulunan 18. yüzyıldan kalan bir eser.

Maya Yağmur Tanrısının Yüzü

Maya Yağmur Tanrısının Yüzü 10. Yüzyıl

Birkaç araştırma ile daha birçok arkeolojik kalıntılara ulaşabilirsiniz bunlar sadece birkaçı.

Neden Ana Çakralar Omurgada?

Birçok kişi birçok farklı neden söylüyor fakat benim açımdan ana çakraların omurgada sıralanmasının sebebi enerjinin kuyruk sokumundan başlayıp,kafamızdan çıkıp evrene ulaşmasıdır.Bunu destekleyen ise Kundalini Meditasyonudur.Yılan kuyruk sokumundan başlar ve kafanın üstünden yani Taç Çakradan çıkıp evrene açılır.Bu sayede Telepati,büyü,ruh iletişimi ve tanrılarla,meleklerle,iblisler ile iletişim sağlanır.

Yanlış Bilinenler

Yalancı Ruhcular
"efendim sizin çakralar kapanmış aman aman yazımı okuyun bir de bağış yapın bana size açmayı söyleyeyim"

Bu devirde herkes ruh araştırmacısı ve uygulayıcısı olduğu için her telden ayrı bir ses çıkıyor.En büyük yanlış bilinen ise çakraların KAPALI olduğuna dair.Çakralar kapalı değildir,yeteri kadar enerjisi YOKTUR kısaca KÖRELMİŞTİR.Çakra Nasıl Açılır? adlı bir yazıya denk gelirseniz bilin ki ordan buldan aldığı bilgilerle bir şeyler yapmaya çalışan birisidir onu yazan ve en ufak bir çalışma gerçekleştirmemiştir.Peki neden çakralarımız köreliyor ya da enerjisi azalıyor?

Çakralar Neden Körelir Ve Körelmesi Neye Yol Açar?

Öncelikle çakraların neden köreldiğine gelir isek,tarafımca deneyim edip ve felsefi düşünce deneyleri ile şu sonuçlara vardım;

  • İnsan Evrimi: Antik uygarlıklarda eğer fark ettiyseniz neredeyse bütün sanat eserlerinde,kazılarda,süslemelerde,boyamalarda hep RUHSALLIK ön plandadır.Evrim sürecini bilenler ise (ileride evrim ile ilgili yazım olacaktır) bunu çok iyi bilmektedir ki zaman ile kullanılmayan organlar,uzuvlar,tepkiler KÖRELİR fakat körelirse bile bazı organ,uzuv,tepkiler vesaire halen bir işlevi bulunmaktadır (Örneğin Apandisit).
  • Diğer İnançların Zorbalığı: Hükümdar olan inançlar yani Hristiyanlık,İslam gibi bu tür işlerle ilgilenen kişilere Cadı,Şeytan,Şeytanın yardımcısı,İblis ya da Cin gibi ithamlarla bulunarak bu kişiler öldürüldü,yakıldı,aç bırakıldı,sürgün edildi.Hatta birçok yazı da yok edildi.Sadece ruhsal anlamda olmasa da bir çok bilimsel yazı ve keşif de içeren iskenderiye kütüphanesi en iyi örneklerdendir.
  • Yanlış Bilgi:İnsanlar her boka inanmayı çok sevdikleri için kim ne der ise inanıyorlar.Mesela birisi gidip ayahuasca içip tanrı ile tavla oynadığını söylüyor gidip bu uyuşturucu maddeyi alıyorlar oh kafalar 1 Milyon.Bu tür bilgilerin doğru olup olmadığını anlamanız için modern ve tık peşinde koşan sitelerden ziyade bloglara göz atmanız sizin için daha iyi olacaktır ve mümkün ise ingilizce araştırın.

Peki körelmesi nelere yol açar?

  • Duygusal:Karşınızdaki kişinin en ufak sözlerinde sinir ile cevap verirsiniz,üzüntü gibi duygularda çok kolay çökersiniz,mutluluklar kısa sürer.
  • Savunmasızlık: Çakralarla ya da meditasyonlarda bir çalışma yapmadığınız için negatif varlıklar ve enerji emen vampirler(ileride yazı gelecek) çok kolay bir şekilde enerjilerinizi çalabilir hatta negatif enerji bile sokabilir.
  • Kötü Kader: Çakralar aynı zamanda hayatınızı etkilediği düşünülmekte bu yüzden düzgün çalışmayan çakralar hayatınızı kötü etkileyebilir.

Ulan Gri Dayanağın Ne?

Dayanağım bir çok bilimsel araştırma,makale ve kendi deneyimimdir.Tam olarak çakra olmasa da meditasyon hakkında birçok bilimsel araştırma yapılmıştır.Örneğin;

https://www.youtube.com/watch?v=tOVOtdmVHcs
Çakra,Kundalini,Boşluk gibi meditasyon tiplerini uygulayanlar,uygulamayanlara nazaran daha mutlu ve yaratıcı.

MEDİTASYON VE SAĞLIK:MEVCUT DURUM VE GELECEKTEKİ YÖNELİMLER ÖNSÖZ:

Son yirmi yıl, alternatif bir zihin-beden terapisi olarak meditasyon üzerine önemli bilimsel araştırmalara tanık olmuştur. Bu makale kapsamlı bir görüş sunma girişimidir meditasyon ve sağlık araştırmalarının bugünkü durumu. Önemli bulguları gözden geçirir meditasyon ve çeşitli bozukluklar üzerindeki etkileri. İki ana meditasyon türü halihazırda egemen olan uygulamalar (konsantrasyon ve farkındalık) tanıtılmaktadır. Etkileri kalp atışı, kan basıncı, kortikal aktivite gibi insan fizyolojisi üzerine meditasyonun, metabolizma, solunum ve cilt direnci tartışılmıştır. Meditasyonun insan üzerindeki etkisi algı ve biliş de ele alınmaktadır. Üzerinden olası yollar veya mekanizmalar meditasyon, gevşeme, sistematik duyarsızlaştırma, salgılama gibi sağlığı etkiler.Bastırılmış hatıralar, stressizler vb. de tartışılmaktadır. Son olarak, büyük kavramsal ve bu alandaki araştırmacıların ciddiye alınması gereken metodolojik konular gelecekteki araştırmalara değinilecektir.

Okumak için tıklayın. (İngilizcedir)


Çakraları kanıtlar niteliğinde bir bilimsel makale göremezsiniz çünkü bu çakralar fiziksel bedenimizde değil enerjik bedenimizde(Birkaç kişi ruhta olduğunu dile getiriyor)Günümüz teknolojisi ile bu tür bedenlerde olan etmenleri keşfetmemiz ya da kanıtlamamız cidden imkansıza yakındır.


Bir önceki yazım için tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir