İlginizi Çekebilir
hilafet-mi-geliyor-kapak
  1. Ana Sayfa
  2. Blog
  3. LGBT+

LGBT+

indir-4
2

LGBT+ nedir?

LGBT+ lezbiyen gay biseksüel transgender sözcüklerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. . 1990’larda LGB kısaltmasından sonra ortaya çıktı ve 1980’lerin ortaları ile sonlarından itibaren gay sözcüğü yerine kullanılarak LGBT topluluğunu temsil etmeye başladı.

LGBT+, bir eşcinsel hareketidir. Türkiye’ de de LGBT hareketi son dönemlerde etkisini daha da artırmış, LGBT eylemleri daha çok yaygınlaşmıştır. LGBT hareketi Türkiye’ de çoğunlukla, İstanbul’da ve daha çok da Beyoğlu‘nda etkin bir biçimde yapılmaktadır.

LGBT+ ne değildir?

Öncelikle belirtmek isteriz ki, LGBT+ bir hastalık değildir. Bu bir cinsel yönelimdir ve kişi bunu seçemez. Eşcinsellik 1990 tarihinde Dünya Sağlık Örgütü tarafından da Akıl Hastalıkları Teşhis ve İstatistikleri Kılavuzu’ndan sonsuza dek çıkarıldı. “Cinsel yönelim, tek başına, bir rahatsızlık/hastalık olarak kabul edilemez” maddesi de eklendi. Eşcinsellik bir yönelimdir, homofobi hastalıktır.

LGBT+ bulaşıcı değildir. Özenilecek bir şey değildir. Cinsel yönelim kişinin hangi cinsiyete yönelik cinsel ve duygusal çekim duyduğuyla alakalıdır. Tıpkı heteroseksüellik gibi doğaldır, normaldir.

LGBT+ kesinlikle geçici değildir. Doğuştandır ve hormonal olarak değişmez. Mesela siz gay iseniz sonsuza kadar cinsel ve duygusal olarak erkeklerden hoşlanırsınız bu böyledir.

LGBT+ bir tercih değildir. Bireyler hangi cinsten hoşlanacaklarını kendisi seçemez. Doğuştandır, utanılacak bir şey değildir. Bu bir yönelimdir, ve ahlaksızlık değildir. Asıl ahlaksızlık homofobidir. İki insanın birbiriyle olan ilişkisine karışmak istiyorsanız, o iki kişiden biri olmalısınız. Değilse karışmak, konuşmak, ötekileştirmek sizin haddinize değil!

Onur ayı nedir? Onur yürüyüşü nedir?

Eşcinsellik 1960’lı yıllarda ABD’de psikolojik bir hastalık olarak görülüyor ve bulaşıcı olduğu düşünülüyordu. Bu nedenle eşcinsel bireyler fişleniyor, eğitim gibi çeşitli alanda çalışmalarına izin verilmiyordu. Bir araya gelmeleri ve sosyalleşmeleri hoş karşılanmazken, kafeler ve barlar da onlara içecek servis etmiyordu. Birlikte dans eden iki kadın veya iki erkek gözaltına alınma riskiyle karşı karşıyaydı.

Eşcinsellerin o dönem gittiği az sayıda bar da polis baskısına kafa tutabilen mafya tarafından işletiliyordu. İşte Stonewall Inn onlardan biri. New York’ta hippilerin yoğun olarak bulunduğu Greenwich Village bölgesinde suyu bile akmayan bir işletme. Fakat 28 Haziran 1969’da bara düzenlenen rutin bir polis baskını sırasında çıkan ayaklanmalar eşcinsel haklar hareketinin miladını belirledi. 4 gün süren olaylar sırasında yüzlerce kişi yaralandı, çok sayıda kişi gözaltına alındı. Eşcinsel bireyler ilk kez “eşcinsel olmaktan utanmıyoruz” dedi.

İlk Onur Yürüyüşü Stonewall Ayaklanması’nın birinci yıl dönümü olan 28 Haziran 1970’te, New York, San Francisco ve Los Angeles’ta eş zamanlı olarak düzenlendi. New York’ta 2 bin kişinin katılımıyla gerçekleşen gösteri, Onur Yürüyüşü’nün yaratıcısı feminist biseksüel Brenda Howard tarafından düzenlendi. Howard aynı zamanda 1970’li yıllarda eşcinsel bireylerin hakları için mücadele eden Eşcinsel Kurtuluş Cephesi’nin de kurucuları arasında yer alıyordu.

Avrupa’da ilk Onur Yürüyüşü 1972 yılında Almanya’nın Münster kentinde 200 kişinin katılımıyla gerçekleşti

Onur Yürüyüşü’nün ayrılmaz bir parçası haline gelen gökkuşağı bayrağı 1978 yılında Amerikalı sanatçı ve insan hakları aktivisti Gilbert Baker tarafından tasarlandı. Baker’a göre bayrağın her bir rengi LGBTİ+ hareketinin başka bir özelliğini temsil ediyor: Kırmızı hayatı, turuncu şifayı, sarı güneşi, yeşil doğayı, mavi huzuru ve mor ruhu. Baker’dan bayrağı tasarlamasını isteyen ise ABD’de cinsel yönelimini saklamadan belediye meclisine girmeyi başaran ilk eşcinsel siyasetçi Harvey Milk.

Türkiye’de Onur Yürüyüşü:

Türkiye’de Onur ayı ilk kez 1993 yılında “Özgür Cinsellik Haftası” adıyla İstanbul’da kutlanmak istendi ancak valilik izin vermedi. 1994 yılından bu yana organize edilen Onur ayı etkinlikleri kapsamında LGTBİ+ bireyler ve haklarını konu alan paneller, atölye çalışmaları, film gösterimleri, çeşitli sanat ekinlikleri ile konserler düzenleniyor.

Onur Yürüyüşü ise 2003’ten bu yana, 14 yıldır yapılıyor. Fakat İstanbul Valiliği’nin son 4 yıldır yasakladığı yürüyüş izinsiz olarak gerçekleştiriliyor. Geçen son 3 yıldır Ramazan Ayı’na denk geldiği gerekçesiyle yasaklanan yürüyüş geçen yıl, “oluşabilecek muhtemel olumsuzluklar” gerekçe gösterilerek yasaklanmıştı. Bu yılsa yaygın virüs nedeniyle gerçekleşmedi.

Diğer makalem için TIKLAYINIZ.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (2)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir