İlginizi Çekebilir
images-1-1
  1. Ana Sayfa
  2. Blog
  3. Buda: En Büyük Heykeli

Buda: En Büyük Heykeli

3

Dünyanın en büyük Budasını gördünüz mü? UNESCO dünya miras listesine baktığımızda dünyanın en büyük budasını Çin’de görebiliriz. Büyük Lehsan Budası olarak adlandırılmıştır. 71 metre uzunluğunda olan ve yapımına 713 yılında başlanan buda heykeli. Uçuruma oyulmuş buda heykeli Hai Tong adında Çinli bir keşiş tarafından yaptırılmıştır.

buda.1
EnBüyükBuda_1

Buda Heykelinin Yapılış Amacı

Rivayete göre nehrin azgın sularını, ticari gemilerden korumak için yapılmış olan heykelin günümüze kadar varlığını korumuş en güzel eserlerden birisidir. Uçuruma oyulmuş buda heykelinin yapımı 90 yıl sürmüştür.

ve günümüzden 1307 yıl önce yapılmış bu eserin güzelliğini ve dönemin sanat bakımından gelişmişliğini göz kamaştırıcı şekilde sergilenmiştir.

buda.2
EnBüyükBuda_2

Budizm Nedir?

Gelin Buda’nın kelime Anlamına bakalım. buda kelimesi uyanmak, idrak etmek, Bilinçlenmek anlamlarına gelir. Gautama M.Ö. 563-483 yılları arasında yaşamış ve Budizm inancının öncüsü olmuştur. Yaşam ve ölüm ardındaki gerçek hakkındaki düşünceleri dönem ve döneminden sonra bile tutulmuş ve günümüze kadar gelen bir inanç biçimi olmuştur.

Budizm, tanrısız bir din olmakla beraber tanrının özelikleri Dharma’ya verilmiştir. Ve bütün evreni hareket ettirmekle yükümlüdür. Kör inançları ve hayvan kurbanlarını şiddetle eleştirir ve yasaklamıştır. Acı vardır, yine de her insanın görevi, Nirvana’ya ulaşmak ve bu acılarla dolu dünyanın ızdıraplarını yok etme gayesi taşır.

Diğer yazılar için TIKLAYINIZ.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir