İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Efsaneler
  3. Bitcoin şimdi El Salvador’da yasal ihale, kripto para birimini benimseyen ilk ülke

Bitcoin şimdi El Salvador’da yasal ihale, kripto para birimini benimseyen ilk ülke

Bitcoin şimdi El Salvador'da yasal ihale, kripto para birimini benimseyen ilk ülke

Çarşamba günü, El Salvador cumhurbaşkanı, Bitcoin yasal ihale olarak kabul etmek için bir teklif imzaladı ve Orta Amerika ülkesini kripto para birimini resmi olarak kullanan ilk ülke yaptı.

Yeni yasa, şirketlerin bir ödeme şekli olarak bitcoin‘i kabul etmesi gerektiğini ve hükümetin insanların bununla birlikte vergi ödemesine izin vereceğini söylüyor . Dolarla döviz kuru piyasa tarafından belirlenecek ve dolardan bitcoin‘e yapılan işlemler sermaye kazancı vergisine tabi olmayacak. Yasa, 84 milletvekilinden 62’sinin kabul ettiği yasama meclisinin çoğunluk oyu ile kabul edildi.

Başkan Nayib Bukele, yeni yasanın yurtdışında yaşayan Salvadorluların ülkedeki arkadaşlarına ve ailelerine havale göndermelerini kolaylaştıracağını söyledi. Bazı $ 6 milyar dövizleri ülkenin gayri safi yurtiçi hasılanın yaklaşık dörtte geçen yıl Salvador ekonomiye aktı. Başkan, Salvadorluların yaklaşık yüzde 70’inin ülke içindeki geleneksel bankacılık ve diğer finansal hizmetlere erişimi olmadığını söyledi. 39 yaşındaki lider, havale göndermenin de daha ucuza geleceğini umuyor. Geçen yıl, işlem başına ortalama ücret yüzde 3’tü . Bu ücreti ortadan kaldırmak Salvadorlulara 180 milyon dolar daha kazandıracaktı.
Ülke, hükümetin 1992’de sona eren 12 yıllık kanlı bir iç savaşın kargaşa içinde bıraktığı bir ekonomiyi istikrara kavuşturmaya ve desteklemeye çalıştığı 2001 yılından bu yana ana para birimi olarak ABD dolarını kullanıyor. Hükümet, muhasebe sistemini dolara çevirdi. ve yasal ihale olarak kaldırmasa da eski para birimi olan kolonları basmayı ve basmayı bıraktı. İnsanlar yine de ellerindeki herhangi bir kolonu dolara sabitlenmiş bir oranda harcayabilirler.

El Salvador’un doları birincil para birimi olarak kullanması, ülkenin para politikası üzerinde minimum kontrole sahip olduğu anlamına geliyordu; tüm niyet ve amaçlar için, ABD Federal Rezervi daha fazla güç uygular. Sonuç olarak, Salvador hükümetinin bir durgunlukta ekonomiyi destekleme çabaları, yasama meclisinde üstün bir çoğunluk gerektiren mali müdahaleler yoluyla olmalıdır. Bitcoin‘i benimsemek bu durumu değiştirmeyecek, çünkü kripto para arzı madencilik oranlarıyla sınırlı ve sonuçta 21 milyon bitcoin ile sınırlandırıldı.

Bukele, bitcoin çoğunluğa atlayarak ülkenin yatırımcıları çekeceğini umuyor. “#Bitcoin 680 $ milyar dolar pazar kapağı vardır” diye bir yazdığı tweet . “Eğer %1’i El Salvador‘a yatırılırsa, bu GSYİH’mızı % arttırır.” Bu varsayım, elbette, kripto para biriminin fiyatı çılgınca sallandığından, geçen yıl önemli ölçüde dalgalanan bitcoin’in piyasa değerine büyük ölçüde bağlıdır.

Tesla CEO’su Elon Musk’ın kripto para biriminin enerji kullanımını eleştirdiği ve Tesla alımları için bitcoin kabul etme yolunu tersine çevirdiği Nisan ayı ortasındaki zirvesinden hala yüzde 50’ye yakın olmasına rağmen, bitcoin fiyatları bir gecede yaklaşık yüzde 7 arttı . Musk ‘kararı edildi kısmen istendiğinde tarafından bir fosil yakıt santralinin Ars’ kapsama bir özel sermaye şirketi tarafından satın alınan ve Bitcoin madencilik görevli olan New York’un. Bitcoin‘in enerji kullanımı son aylarda fırladı ve bugün yıllık bazda Birleşik Arap Emirlikleri kadar veya yılda yaklaşık 127 TWh enerji kullanıyor . Tek bir bitcoin işleminin tamamlanması için yaklaşık 1.600 kWh gerekir ve tahmini 746 kg karbondioksit üretir.
Bu yüksek enerji kullanımı, blok zincirindeki kayıtları ve işlemleri doğrulamak için iş kanıtı (kriptografik karmaların hesaplamaları) kullanan bitcoin tasarımında pişirilir. Diğer kripto para birimleri, zinciri doğrulayan kullanıcıların enerji kullanımını azaltarak belirli bir miktarda kripto para birimi tutmasını gerektiren hisse kanıtı da dahil olmak üzere blok zincirini korumanın diğer yollarına dayalıdır veya bu yöntemlere geçmeyi planlamaktadır.

Bu yazımız sona erdi Diğer içeriklerimiz için BURAYI tıklayabilirsiniz Bizi instagram ve Twitter dan da takip etmeyi unutmayın

Yorum Yap

Yorum Yap