İlginizi Çekebilir
swastika-nedir-kapak
  1. Ana Sayfa
  2. Blog
  3. Bitcoin Nedir?

Bitcoin Nedir?

Bitcoin Nedir
4

Bitcoin Nedir, Bitcoin merkezi bir otoritenin yetkisinin dışında çalışan bir tür dijital para birimidir. Kripto para biriminin çatallardan kaynaklanan çeşitli varyantları vardır. Bunlara Bitcoin cash, Bitcoin gold ve Bitcoin diamond dahildir. Bu makale ağırlıklı olarak Bitcoin üzerine odaklanmaktadır.
Bitcoin, 2009 yılında Satoshi Nakamoto adı altında bir kişi veya bir grup tarafından oluşturuldu.

Devlet gözetimi, transfer gecikmeleri veya işlem ücretleri içermeyen bir ödeme yöntemi olarak kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Fakat çoğu işletme bunu benimseyememiş şu anda kullanılan meşru para birimlerini daha mantıklı olduğunu düşünmüştür.

Öncelikle, Bitcoin artık bir yatırım şekli olarak kullanılıyor. Özellikleri geleneksel para birimlerinden ziyade Emtialara çok benzemektedir. Bunun nedeni, tek bir ekonominin doğrudan etkisinin ötesinde olması ve para politikası değişikliklerinden büyük ölçüde etkilenmemesidir. Bununla birlikte, Bitcoin fiyatlarını etkileyebilecek başka faktörler de vardır ve bunlar tüccarlar tarafından akılda tutulmalıdır. Yoksa zarar edebilir

Bitcoin Nasıl Çalışır?

Bitcoin işlevini yerine getirmek için iki temel sürece dayanır Blockchain ve minning yani madencilik süreci. Bitcoin Nedir

Blockchain nedir?

Blockchain, tüm bitcoin işlemlerinin kaydını tutan paylaşılan bir dijital defterdir. Son zamanlardaki kripto para birimi işlemleri madenciler tarafından “bloklar” halinde gruplandırılır. Bloklar daha sonra mevcut blok zincirine bağlanmadan önce kriptografik olarak sabitlenir. Blockchain herkese her zaman erişebilir, ancak yalnızca ağın çoğunun bilgi işlem gücü ile değiştirilebilir.

Madencilik nedir?

Madencilik, her blou mevcut blok zincirine sabitleme işlemidir. Bir blok güvenli hale getirildikten sonra, ‘blok ödülleri’ olarak bilinen yeni kripto para birimleri yayınlanır. Madenciler bu birimleri doğrudan pazara enjekte edebilirler. Süreçteki kritik rolleri nedeniyle madenciler, bitcoin üzerinde önemli bir kontrol yapabilirler.Fakat sabır ister,maliyeti fazla olabilir. Kar yapabilir, zarara uğrayabilirsiniz.
Madencilik yapmak için bitcoin makinelerine sahip olabilir ya da bilgisayar toplayıp madencilik yapabilirsiniz. Unutmayın elektrik faturası fazla gelebilir.

Bitcoin Ticareti Nasıl Yapılır?

Bir borsada bitcoin satın aldığınızda, bir Bitcoin’in fiyatı genellikle ABD doları (USD) cinsinden verilir. Başka bir deyişle, bitcoin satın almak için USD satıyorsunuz. Bitcoin fiyatı yükselirse, kar için satabilirsiniz, çünkü bitcoin şimdi satın aldığınızdan daha fazla USD değerinde. Fiyat düşerse ve satmaya karar verirseniz, zarara uğrarsınız.
Bitcoin satmak ya da almak için özel siteler vardır.
Örnek:
“https://www.btcturk.com/”
“https://www.paribu.com/#/”
Gibi sitelerden Bitcoin alabilir ya da satabilirsiniz.

Bu tarz yazılar için BURAYA tıklayınız

Kaynak:https://akdeniziktisatplatformu.com/bitcoinnedir/

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yazılıma meraklı, ufak tefek oyun projelerine uğraşan, iktisat okuyan bir genç.

Yorum Yap