İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Efsaneler
  3. Aseksüelizm nedir, ne değildir? Aromantiklik nedir?

Aseksüelizm nedir, ne değildir? Aromantiklik nedir?

5

Aseksüellik nedir?

Aseksüellik kimseye karşı cinsel çekim duymamak anlamına gelir. Toplumdaki yanlış yargıların aksine aseksüel olmak anormal bir durum ya da bir tercih meselesi değil. Aseksüellik cinsel uyanma kapasitesindeki bir aksaklıktan da kaynaklanmıyor. Kısacası aseksüellik cinsel bir fonksiyon bozukluğu ya da seçim olarak değil de heteroseksüellik, homoseksüellik, biseksüellik gibi bir cinsel yönelim olarak karşımıza çıkıyor. Aseksüelizm nedir

Bazı araştırmalarda aseksüel insanların anksiyete seviyeleri yüksek oranlarda çıkabiliyor. Bir araştırma bunun nedeninin psikolojik bir sorundan değil de aseksüellerin toplum tarafından maruz kaldığı ön yargı ve ayrımcılıktan kaynaklandığını gösteriyor. Araştırmalar aseksüelliğin travma ile ilişkili olmadığını gösteriyor.

Bazı tanımlanan cinsel fonksiyon bozuklukları bireyin cinsel ilgisinin olmamasıyla bağlantılı olsa da bu cinsel fonksiyon bozuklukları ile aseksüellik arasındaki büyük bir fark var: Cinsel fonksiyon bozukluğu yaşayan insanlar cinsel ilgileri/istekleri olmamasından dolayı stres yaşıyorlar. Aseksüel bireyler ise böyle bir sorun yaşamıyorlar. Aseksüellikleri üzerinden endişe duymuyorlar. Bunu bir sorun olarak görüp profesyonel bir yardıma başvurma ihtiyacı duymuyorlar. Sadece başkaları tarafından yargılanmak ve ayrımcılığa uğramak zaman zaman bu konuda endişe duymalarına neden olabiliyor.

Aseksüellik ne değildir?

Aseksüellik tercih değildir. BBC’nin aseksüeller üzerinde yaptığı çalışma, oldukça ilginç sonuçlar vermiştir. İlk olarak araştırmanın bize gösterdikleri, aseksüelliğin bir cinsel tercih olmadığı, doğuştan geldiği, yani bir ‘cinsel yönelim‘ olduğudur. Cinsellikten uzak durmak bir tercihtir. Ancak aseksüeelik bir yönelimdir. Böyle olmayı seçemezsiniz, böyle doğarsınız.

Aseksüellik seks korkusu değildir. Aseksüel olduğunu belirten insanların büyük çoğunluğu, mastürbasyon yapmaktadır. Bu bize şu gerçeği göstermektedir: Aseksüellerin cinsel dürtüleri bulunmaktadır; ancak bir sebepten ötürü bu cinsel dürtü, seks yapmaya dönüşmemektedir.

Aseksüellik bir hastalık değildir. Zira önceden hastalıklı olarak tanımlanan cinsel yönelim hastalıklarında fobi (korku) unsuru önemli bir yer tutmaktadır. Bu insanların ‘hasta’ olarak değerlendirilmelerinin sebebi beyinlerindeki değişimlerden dolayı cinsellikten korkmalarıdır. Aseksüeller üzerinde yapılan çalışmalarda ise, aseksüel bireylerin neredeyse hiçbirinin seksten korkmadığını, sadece buna ilgi duymadıklarını, gerekirse kolaylıkla yapabildiklerini göstermektedir.

Aromantiklik nedir?

İnsanların büyük çoğunluğu romantik bir ortak bulmak için çok çaba sarf ediyor. Bazıları için, bütün yaşamları romantik ilişkilerini sürdürme etrafında dönüyor ve bu bağlantı olmadan kendilerini yalnız hissediyorlar. Aksine, aromantik insanlar bu saçmalıktan rahatsız olamazlar. Biri aromantik olduğunda, başkalarına karşı romantik duyguları veya romantik çekiciliği yaşamadıkları anlamına gelir.

Aromantik ve Aseksüel aynı şey midir? Farkları nelerdir?

Öyleyse aseksüel ve aromantik arasındaki fark nedir? Birisi insanları romantik olarak arzulamıyorsa, bu onları aseksüel yapmaz mı?

Şart değil. Bir kişi aromantik olabilir, fakat aseksüel olmayabilir. Bu onların cinsel istekleri olduğu anlamına gelir ancak romantik arzu hissetmez. Bazı insanlar bunları aynı olarak görse de, çoğu insan bu iki şeyin farklı olduğunu anlayabilir.

Uygulamada, bu tür bir yönelim birçok şekilde olabilir. Belki aromantik insan sarılma ve öpüşmeyi sevmez, ama seks yapmayı sever. Belki romantik ilişkilere girmekten kaçınırlar ve zamanlarını ve enerjilerini arkadaşlıklarına harcarlar.

Buna karşın, aseksüel insanlar romantik duygulara sahip olabilir, sadece cinsel arzudan yoksundurlar.

Lgbt hakkındaki makalem: https://blogibi.com/blog-lgbt/

Aseksüelizm nedir Aseksüelizm nedir

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir