1. Ana Sayfa
  2. Blog
  3. ABD hükümeti TikTok ve WeChat yasaklayan emri iptal etti

ABD hükümeti TikTok ve WeChat yasaklayan emri iptal etti

Geçen yaz, dönemin Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump , TikTok ve WeChat gibi uygulamaların ABD’li yatırımcılarla yapılan çoğu işlem türünden men edilmesini amaçlayan bir yürütme emri imzaladı . The New York Times , bugün ABD hükümetinin bu emri iptal ettiğini bildirdi .

Emir, bu uygulamaların kullanıcılar için bir tehdit oluşturduğunu ve bilgilerini Çin Komünist Partisine verebileceğini iddia etti. Yürütülmesi halinde, yürütme emri, bu uygulamaların uygulama mağazalarından yasaklanmasıyla sonuçlanacaktı. Aslında, Ticaret Bakanlığı benzer güvenlik nedenlerini öne sürerek uygulamaları yakında yasaklayacağını söyledi . Plan, WeChat 20 Eylül’de yasaklanmasıydı, TikTok ise güvenlik endişelerini çözmek için 12 Kasım’a kadar süresi vardı.

Buna karşılık, TikTok ana şirketi ByteDance, TikTok‘un ABD operasyonlarını satmaya çalıştı. Operasyonlarını bir Amerikan şirketine satarak ve kullanıcı verilerinin kontrolünü devrederek, güvenlik endişelerini gidermeyi umuyordu. Görünüşe göre birçok şirket uygulamayı satın almak için koşuyor ve Oracle en büyük rakip olarak çıkıyor . Ancak hiçbir şey gerçekleşmedi. Orijinal süreye rağmen, Bakanlık sonunda yasağı takip etmekten vazgeçti.

Şimdi, TikTok‘u yasaklayacak olan icra emri iptal edildi. Ancak, yabancı devletler tarafından kontrol edilen uygulamaların daha geniş bir incelemesini isteyen yeni bir yönerge var. İdare yetkilileri, direktifin ulusal güvenlik risklerini belirlemek için “açık ve anlaşılır kriterler” oluşturmaya çalışacağını söyledi. Şimdilik TikTok‘un netleştiği görülüyor, bu da kullanıcıları ve ByteDance için iyi bir haber.

Ancak, gelecekte hala sorun olabilir. Yabancı Yatırım Komitesi’nde TikTok hakkında siparişten ayrı olarak halen devam eden bir soruşturma var. Yönetim ayrıca TikTok ve diğer uygulamaların gelecekteki kullanılabilirliği hakkında yorum yapmayı da reddetti.

Bu yazımız sona erdi Diğer içeriklerimiz için BURAYI tıklayabilirsiniz Bizi instagram ve Twitter dan da takip etmeyi unutmayın

Yorum Yap

Yorum Yap