İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Blog
  3. 5 Tuhaf Fobi

5 Tuhaf Fobi

indir

Fobi nedir? Bir şeye karşı duyulan korkunun, bireyin gündelik yaşamını olumsuz yönde etkilemesi hali. Fobi kelimesi, Yunanca Phobos kelimesinden gelir.

Bugün sizlere “Bunun da korkusu mu olurmuş?” dedirten 5 tuhaf fobi derledik.

Çocukken yaşadığımız çoğu olay ve travmalar yaş aldıkça hayatımızda bambaşka duygulara ve bazen de korkulara dönüşür. Çocukken bir köpeğin saldırısına uğramanız tüm hayatınız boyunca köpeklerden korkmanıza sebep olabilir. Bazı durumlarda ise etrafımızda gördüğümüz tepkiler davranışlarımızı şekillendirir ve korkularımızı oluşturur. Bir çocuğun yanında böcek gören bir yetişkinin ondan korktuğunu belli etmesi o çocukta böceklerin korkulması gereken canlılar olduğu izlenimini uyandırabilir.

Bunun gibi birçok basit erken insanlarda aşılması zor korkular yaratabilir, özellikle bazıları var ki inanmakta güçlük çekebilirsiniz.

İşte o 5 ilginç fobi:

Atelophobia: Kusursuzluk Korkusu

Her şeyin mükemmel olması gerektiğini mi düşünüyorsunuz? Öyleyse bu fobi sizde de var demektir. Eğer çok ciddi düşünceleriniz var ise bu konuya dair belki de kusursuzluk korkusuna sahip olabilirsiniz. Bu fobiye sahip olan insanlar, normal hayatta karşılaştıkları her şeyin yanlış olduğunu düşünürler ve karşısındaki insanları yetersiz olarak tanımlarlar.

Ablutophobia: Yıkanma Korkusu

Özellikle kadınlar ve çocuklarda daha yaygın görülür. Anksiyete bozukluğuna dönüşebilir ve kişiye rahatsızlık verebilir. Eğer tedavi edilmezse daha da kötüleşebilir ve bol terleme, mide bulantısı gibi semptomlara sebep olabilir. Uzun vade de ise iş, eğitim ve sosyal hayatta olumsuz etkilere sebep olabilir.

Anuptaphobia: Bekar Kalma Korkusu

Özellikle çocukluğunda terk edilme üzerine travmalara sahip olan kişilerde görülür. Bu kişilerde ciddi özgüven eksikliği vardır. Nefes darlığı, hızlı nefes alma, düzensiz kalp atışı ve bulantı bu korkunun semptomlarındandır. Bu korkuya sahip kimi insanlar düğünlerden korkarken kimileri de sürekli düğünlere gitmek ister. Hayatları boyunca doğru partneri ararlar ve hayatlarının geri kalanı bundan daha önemli değildir.

Chronophobia: Zaman Korkusu

Herhangi bir olayla ilgili fazla beklenti, sevilen bir yakının ölümü gibi şeylerin sebep olduğu bir fobi türüdür. Özellikle hapishanede mahkumların gözlem sürelerinde bu korkuya yüz yüze geldikleri görülmüştür. Yeni mezun olmuş bir öğrencinin henüz ne yapacağına karar vermemesi onda bir zaman korkusu yaratabilir.

Somniphobia: Uyuma Korkusu

Genellikle sık sık kabus gören insanlarda görülen bir korkudur. Bu korkuya sahip olan insanlar uyku vakti yaklaşınca panik atak geçirebilir, uyku ve uyuma eylemini düşününce endişe hissedebilir. Hayatın en önemli parçalarından biri olan uyku, bu korkuya sahip olan insanlar için tam bir işkence demektir.

Diğer makalelerimiz için TIKLAYINIZ

Yorum Yap

Yorum Yap